Facebook Google+ Twitter

Sięgnijmy po 46 zł czystych oszczędności w każdej żarówce

Po wymianie jednej tradycyjnej żarówki na świetlówkę energooszczędną można zaoszczędzić w ciągu roku 46 zł. Tak wynika z najnowszego raportu portalu konsumenckiego Verivox.pl.

 / Fot. w.razikCeny energii w tym roku znacznie wzrosły, a wraz z nimi wzrosły płacone przez nas rachunki. Firmy energetyczne nawet trzy razy podnosiły ceny od początku bieżącego roku. Niestety, nie zanosi się na zatrzymanie wzrostu kosztów prądu, ponieważ eksperci oczekują, że nawet przy taryfach zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), energia zdrożeje co najmniej o kolejne 20 proc. w 2009 r.

 / Fot. w.razikJak pokazują oficjalne dane URE o liczbie klientów, którzy zmienili sprzedawcę energii, oraz porównania cen energii, sama zmiana sprzedawcy nadal nie należy w Polsce do sposobów na łatwe obniżenie rachunków. Dlatego zdaniem przedstawicieli Verivox.pl na ten moment najprostszą metodą powstrzymania rosnących rachunków za energię jest wymiana tradycyjnych żarówek na świetlówki energooszczędne.

Z przygotowanej analizy wynika, że gospodarstwo domowe, wymieniając jedną tradycyjną żarówkę o mocy 75 wat na odpowiadającą jej świetlówkę 16-watową, obniży wydatki na prąd o 46 zł rocznie. Wymieniając pięć żarówek, zaoszczędzimy w ciągu roku aż 230 zł (nie uwzględniając kosztów świetlówek).

 / Fot. w.razik – Świetlówki energooszczędne zużywają nawet o 80 proc. mniej energii niż tradycyjne żarówki i dlatego pozwalają na znaczne ograniczenie rachunków za prąd. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że na zakup dobrej jakości świetlówki musimy wydać 20-30 zł, to ta pro-oszczędnościowa i pro-ekologiczna inwestycja zwróci się już w ciągu 5 - 6 miesięcy. W dobie rosnących rachunków za prąd, wymiana tradycyjnych żarówek na świetlówki energooszczędne jest bardzo dobrą decyzją – mówi Przemysław Ciesielski z Verivox.pl – Warto również pamiętać, że ze względu na różnice w kosztach zużycia prądu są regiony, w których korzyści generowane przez świetlówki energooszczędne będą jeszcze większe. Mieszkańcy wschodniej części Polski, np. Białej Podlaskiej i Lublina, płacą więcej za prąd. Jedna świetlówka zmniejszy ich rachunek za energię nawet o 53 zł rocznie – dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Każdy mówi o wadach żarówek GLS a mało kto wie jak szkodliwe dla środowiska są compacty i świetlówki. Czy ktokolwiek wie, że zawierają rtęć, że światło emitowane przez nie jest szkodliwe dla ludzkiego oka.Co z utylizacją? Czy ktoś wierzy, że nasze społeczeństwo nie wyrzuci zużytych świetlówek czy compactów do śmietnika?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wymiana żarówek ma sens szczególnie teraz, kiedy wieczory są coraz dłuższe. Klienci indywidualni nie płacą za moc bierną, więc jeśłi będzie tak dalej da to wymierne oszczędności. Problem widać jednak w przypadku wszelkich innych urządeń AGD, RTV i gadżetów które już na poziomie projektanta "pominieto proekologiczny aspekt produktu".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za cenne uwagi. Są dla mnie wartościowe. Fajnie usłyszeć takie miłe słowa.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardziej wyglada jak reklama niż obiektywny artykuł. Ale zgodzić się trzeba - chcesz płacić mniej, to zapłać raz więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

minus za powielanie bzdurnych teorii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elbesko, tak - to fakt. trzeba też zwrócić uwagę na kolor swiatła. w materiale od verivox piszą o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.11.2008 20:35

Tylko trzeba pamiętać o tym, czego producenci energooszczędnych żarówek nie mówią: nie opłaca się ich dawać w te miejsca, gdzie włącza się je często, ale na krótko. Coś podobnego jak z silnikami diesla, które opłacalne są dla tych którzy mają dużo dalekich tras.

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajny materiał i fajna Pani redaktor ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.