Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11342 miejsce

Sielawowy Król nie tylko dla najmłodszych

Moje pierwsze spotkanie z audiobookiem zaczęło się od małego zgrzytu - przenośny odtwarzacz CD odmówił współpracy i do wysłuchania „Legend polskich” Wandy Chotomskiej musiałam użyć komputera.

 / Fot. Fot. Magdalena Gawryś„Legendy polskie” to dziesięć dłuższych i krótszych opowieści - o Lechu, Czechu i Rusie, Popielu i Mysiej Wieży, Piaście, Smoku ze Smoczej Jamy, Czarodziejskim Młynku z Wieliczki, Warsie i Sawie, Bazyliszku, Złotej Kaczce, Sielawowym Królu, pasterce i księciu z Raciborza. Całe nagranie zajmuje dwie godziny i dwadzieścia pięć minut.

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, zostały zapisane przez Wandę Chotomską. Język tych opowieści jest literackim, barwnym polskim językiem, nie ma w nim jednak żadnych udziwnień, nie ma też potrzeby zastanawiania się nad poszczególnymi słowami.

Legendy czyta Wiktor Zborowski. Jego interpretacja jest żywa, aktor podkreśla każdą zmianę nastroju czy tempa, jednocześnie ma się wrażenie, że książka czyta się sama. Całość dopełnia muzyka, nie brzmi ona w tle, są to jedynie akcenty w odpowiednich miejscach. Audiobook, w przeciwieństwie do tradycyjnej książki, wymaga ciągłej koncentracji, nie da się tu tak po prostu przerzucić kilku kartek do tyłu, jedyną metodą powtórki „niedosłuchanego” fragmentu jest zapamiętanie czasu i precyzyjne ustawianie suwaka.

Teoretycznie „Legendy polskie” są lekturą dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, ale znajomość tych opowieści może się przydać także w dorosłym życiu i to w najmniej spodziewanych okolicznościach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.