Facebook Google+ Twitter

Sielska kraina – szlakiem lessowych wąwozów

Na początku października 2014 roku grupa uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie udała się do Krainy Lessowych Wąwozów najbardziej atrakcyjnego turystycznie regionu lubelskiego.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiW poszukiwaniu wiedzy i doświadczeń pierwszego dnia odwiedzili fascynujące muzeum Nietypowych Rowerów w miejscowości Gołąb niedaleko Dęblina. Po ekscytującej lekcji jazdy na rowerach poziomych, galopujących i tandemowych grupa udała się do miejscowości Wojciechów. Tutaj od prawie wieku działa rodzinna kuźnia. Roman Czerniec właściciel i  / Fot. Jerzy Jastrzębskimistrz kowalstwa przeprowadził pokazową lekcję obróbki metali. Uczniowie czynnie asystowali mu przy wyrobie podków. Mistrz z wielkim zapałem opowiadał o historii tego znanego już w całym kraju miejsca. Kuźnia w Wojciechowie to małe muzeum kowalstwa. Znajdują się tu setki różnorodnych metalowych wyrobów świadczących o wielkim kunszcie i artyzmie mistrzów tutaj pracujących. Niedaleko od kuźni widać mury zabytkowej wieży Ariańskiej. W niej mieści się Muzeum Kowalstwa i Muzeum Regionalne z niezliczoną liczbą eksponatów, których historia i dawne zastosowanie są barwnie przedstawiane przez kustoszy Muzeum. W programie znalazła się również prezentacja maszyn i urządzeń wykonanych przez kowali, pokaz kowalstwa użytkowego i artystycznego. Praktycznym wyrazem wtapiania się w atmosferę  / Fot. Jerzy Jastrzębskitego miejsca były warsztaty związane z kowalstwem. Uczestnicy wykonali pamiątkowe podkowy z masy solnej, które po wypieczeniu zostały ofiarowane uczniom. Przez chwilę każdy z uczestników mógł poczuć się jak kowal troszczący się o detale własnego dzieła.
Wojciechów znany jest jako ”kowalska wieś”. To tutaj cyklicznie odbywają się imprezy mające propagować wiedzę o tym jakże starym zawodzie. Liczne spotkania mistrzów –stają się także pretekstem do prezentowania autorskich wyrobów rzemiosła artystycznego tak rzadko dziś wykonywanego.
Pobyt w Wojciechowie to fascynująca przygoda, interaktywna lekcja -mówi organizator Zielonej Szkoły Anna Skiścim, nauczycielka PZSiPS w Legionowie. Uczniowie spotykają fascynujących ludzi, zapaleńców, pasjonatów, którzy uczą o swoim rzemiośle, kochają swój region i ukazują jego najwspanialsze walory. Taki wyjazd w teren pozwala uczniom poszerzać wiedzę i rozwijać zdolności manualne i artystyczne –dodaje rozmówczyni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.