Facebook Google+ Twitter

Siemens, Mitsubishi, General Electric. Kto z nich zbuduje elektrownię Orlenu?

Gdy gorąc leje się z nieba, nic nam więcej nie trzeba – jedynie chłodu, wody i lodu dla ochłody. Mało kto myśli o tym, że w taki gorąc konieczny jest również prąd elektryczny. A prądu mamy coraz mniej.

Któż z nas myśli podczas tak gorących dni jakie mamy obecnie, o tak gorących tematach, jak budowa bloków energetycznych. Działa lodówka, pralka i wentylator w domu? OK. Nic się złego nie dzieje. Tymczasem za kilka lat może nie być tak dobrze, bo zabraknie prądu.

PKN Orlen od dłuższego czasu czyni starania inwestycyjne dotyczące elektrowni gazowej we Włocławku. Trzy miesiące temu słychać było w mediach, że za dwa lata, czyli w 2014 roku, Orlen planuje oddać do użytku tę elektrownię – czytamy w elektrownię we Włocławku. Jednak analitycy patrzyli na tę zapowiedź sceptycznie. Przestrzegali przed nadmiernym optymizmem.

Peter Csaszar, analityk KBC Securities tłumaczył wówczas, iż ostrożnie traktuje plan "dywersyfikacji działalności PKN w tym kierunku", bowiem – jak to określił - aktualne otoczenie cen elektryczności "nie gwarantuje zwrotu po opodatkowaniu, który pokryje koszt kapitału". KBC Securities - to Dom Maklerski - pośrednik w obrocie instrumentami finansowymi, na rzecz inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.

W kwietniu, jak podał portal Energetyka.wnp.pl, PKN Orlen zakwalifikował do ostatecznych negocjacji wykonawczych, trzech oferentów budowlanych: Siemens, Mitsubishi i konsorcjum GE z SNC-Lavalin Polska. Złożyli oni w sumie sześć ofert. Jednocześnie odrzucono trzech innych wykonawców: konsorcjum Alstom i PBG oraz konsorcjum Polimeks-Mostostal, w połączeniu z włoskimi firmami Ansaldo i Techint.

Pierwotne plany oddania do użytku bloku gazowego we Włocławku zakładały i takie są nadal - 2014 rok. PKN Orlen zgromadził niezbędne, związane z inwestycją dokumenty - decyzję środowiskową, pozwolenie na budowę i umowę na przyłączenie nowego bloku do sieci energetycznej.

Wiadomo, że według założeń, blok włocławski będzie zużywać ok. 0,5 mld m sześciennych gazu rocznie. Elektrownia stanie na przeszło 12-hektarowej działce, w bliskim sąsiedztwie firmy Anwil we Włocławku, której właścicielem jest PKN Orlen. Wcześniej Orlen zapowiadał strategię koncernu w kierunku rozwoju, tzw. "segmentu energetycznego" i dawał sygnały o możliwości budowy "kolejnych źródeł wytwarzania, m.in. w Płocku".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.