Facebook Google+ Twitter

Siemianowice Śląskie: Czeka nas modernizacja nowych rond?

Drogi rowerowe to marzenie wielu rowerzystów, jednocześnie nowe inwestycje komunikacyjne w naszych miastach, często projektowane są z pominięciem interesów rowerzystów. Podobnie sytuacja wygląda w Siemianowicach Śląskich.

Poprawę systemu komunikacji miasto rozpoczęło od modernizacji zakończonej w październiku 2008 roku na skrzyżowaniu ulic 1 maja i Świerczewskiego. Kolejnym celem zrealizowanym w połowie 2009 roku było rondo "Siemion". Ta sławna już modernizacja utkwiła w pamięci mieszkańcom Siemianowic za sprawą pięciu kul symbolizujących dzielnice naszego miasta. Po zrealizowaniu tych niezwykle ważnych dla kierowców inwestycji, ogłoszono wielki sukces polityki Jacka Guzego i jego "Celów Strategicznych Kadencji 2006-2010". Zdjęcia w trakcie budowy i po jej zakończeniu z prezydentem i jego świtą emitowane były w gazecie Nowe Siemianowice i w portalu Reporterskim Okiem, których redakcja, to pracownicy Urzędu Miasta. Notabene podlegli prezydentowi. Dzięki tej kampanii z pieniędzy podatników wśród siemianowiczan zapanowało ogólne zadowolenie z pracy Urzędu Miasta. Wszystko szło zgodnie z planem Jacka Guzego, ale…

Prezydent Siemianowic Śląskich Jacek Guzy / Fot. Mariusz Piotrowski Budowa ścieżek rowerowych, to jeden z celów strategicznych prezydenta Siemianowic Śląskich. Niestety prezydent, planując budowę rond, nie uwzględnił w nich miejsca dla rowerzystów. Dlaczego tak się stało? To niezwykle ciekawe pytanie postawiłem władzom miasta poprzez radnego Jerzego Kurzawę, który zadał pytanie interpelacyjne na jednej z Sesji Rady Miasta. Po wysłuchaniu radnego, prezydent Jacek Guzy skołowany pytaniem nerwowo skierował swój wzrok w stronę swoich najbliższych współpracowników. Po czym wzruszył ramionami w geście niewiedzy. Dziś mogę przekazać szczegółową odpowiedź:

"Wydział Inwestycji Miejskich odpowiadając na interpelację sesyjną radnego Rady Miasta Pana Jerzego Kurzawy informuje, że dokumentacje projektowe na wykonanie Ronda „Maciej'' i Ronda ..Siemion" powstały w 2008r. czyli już po opracowaniu Koncepcji sieci tras rowerowych w Siemianowicach Śląskich. Koncepcja ta została przygotowana na potrzeby wspólnego przedsięwzięcia budowy ścieżek rowerowych przez gminy Siemianowice Śląskie, Czeladź i Piekary Śląskie. W oparciu o tę koncepcję powstała dokumentacja projektowa I etapu. W ramach tej dokumentacji zaprojektowano odcinek rowerowej trasy nr 114, przebiegający z kolonii Alfred do granicy z Piekarami Śląskimi w rejonie Sośniej Góry, w tym ulicami: Katowicką, Sienkiewicza, 27- go Stycznia do Parku Hutnik. Tak zaprojektowana trasa obejmuje rejon przedmiotowych rond."

Rondo "Siemion" w trakcie modernizacji / Fot. www.siemianowice.plJak czytamy, rzekoma budowa ścieżek rowerowych nie miała na celu usprawnienia komunikacji rowerzystów w Siemianowicach, a jedynie budowę odcinka, który bez promocji zarastałby krzakami. Natomiast prezydent Jacek Guzy nie myślał o budowie dróg rowerowych w naszym mieście, celem był szlak rowerowy, który jest częścią większego planu.

Miliony złotych wydane na inwestycje poprawy systemu komunikacji, które Urząd Miasta tak bardzo się chwali, nie są zatem końcowym kosztem. W przyszłości będziemy musieli wydać kolejne pieniądze na dostosowanie rond dla potrzeb dróg rowerowych. Czy tak wyobrażali sobie nowoczesne zarządzanie miastem siemianowiczanie? Co z bezpieczeństwem rowerzystów wśród których znajdują się dzieci? Te pytania przy budowie ronda nie zostały uwzględnione.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.