Facebook Google+ Twitter

Siemianowice Śląskie: Jubileusz Społecznego Ogniska Muzycznego

Społeczne Ognisko Muzyczne w Siemianowicach Śląski w tym roku obchodzi 60-lecie powstania. Z tej okazji w minioną środę odbyła się jubileuszowa uroczystość w Zameczku W Parku Górnik.

- Muzyka to początek i koniec wszelkiej mowy - tymi słowami RichardaUroczystość swoją wizytą zaszczyciła wicemarszałek województwa śląskiego, Aleksandra Przydryga – Gajewska. / Fot. Paweł Kiliański
Wagnera przywitała przybyłych gości dyrektor Społecznego Ogniska
Muzycznego, Krystyna Paciej. Po takim wstępie nie pozostało nic innego,
jak zaprosić młodych, uzdolnionych Siemianowiczan do zaprezentowania
swoich muzycznych talentów. Poziom koncertu był wyjątkowo wysoki,
jednak serca publiczności podbił kilkuletni chłopczyk, który z wielkim
zaangażowaniem grał na fortepianie.

Po chwilach uczty muzycznej przyszedł czas na dalsze świętowanie
Młodzi Siemianowiczanie posiadają muzyczne talenty. / Fot. Paweł Kiliańskijubileuszu muzycznego ogniska. List gratulacyjny na ręce pani Krystyny złożył wojewoda śląski, Zbigniew Łukaszczyk; prezydent miasta
Siemianowice Śląskie, Jacek Guzy oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Ślaskiego, Andrzej Gościniak. Warto podkreślić, iż cała "trójka" objęła honorowy patronat nad jubileuszem. Uroczystość zgromadziła wiele innych osób. Wziął w niej udział, m.in. pan Henryk Otto, jeden z pierwszych uczniów Ogniska.

- Rozpocząłem naukę w ognisku w 1953. - powiedział pan Henryk. - Ciągle jeszcze pamiętam nazwiska swoich pierwszych nauczycieli. Grałem na fortepianie, więc Bach był wtedy obowiązkowy; pamiętam jak się nad nim męczyliśmy (śmiech), Od czasu do czasu graliśmy Mozarta, jako nieco lżejszyDyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego, Krystyna Paciej. / Fot. Paweł Kiliański przerywnik. Muzyka towarzyszy mi do dziś, choć nie mam już instrumentu w domu. Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie dużym przeżyciem, wracają wspomnienia.

- Społeczne Ognisko Muzyczne w Siemianowicach Śląskich powstało i
działa nieprzerwanie od 1952 roku. Cieszy mnie, że muzyka jest zawsze popularna, choć zmienia się moda na poszczególne instrumenty. Fortepiany były od zawsze, a inne instrumenty to już różnie. Na początku wiele osób grało na akordeonach, teraz nikt, choć Śląsk od zawsze kojarzył się z tym instrumentem. Za to po raz pierwszy od kilku dobrych lat, zainteresowaniem cieszą skrzypce.

- Ognisko przez ponad pół wieku odkrywało tajniki muzyki przed młodymi Siemianowiczanami. Warto powiedzieć, że było ich prawie 5 tysięcy! - powiedziała pani dyrektor podczas swojego przemówienia. - Mamy też swoje sukcesy. Braliśmy i bierzemy czynny udział w konkursach i festiwalach ogólnopolskich m.in: w Szczecinie, Sulechowie, Częstochowie, Chwałowicach, Poznaniu.

Uczniowie naszego ogniska pokazują się z bardzo dobrej strony, zdobywając kilka Grand Prix, dziesiątki nagród oraz kilkadziesiąt wyróżnień specjalnych. Mamy też swoje sukcesy w konkursach Publiczność wsłuchiwała się w muzyczne popisy młodych Siemianowiczan / Fot. Paweł Kiliańskiwojewódzkich, które odbywają się od 1986 roku.Miejsca na podium nie są dla nikogo zaskoczeniem. Nasi podopieczni prezentują wysoki poziom, w tym roku wyjechali na koncerty do Włoch, na specjalne zaproszenie Unii Europejskiej - zakończyła Krystyna Paciej z dumą.

Przewodnicząca Rady Rodziców poinformowała o wyróżnieniu dla dyrektor
placówki za jej wielki wkład w rozwój placówki. - Pragnę poinformować, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Krystynie Paciej, Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jest to wielki zaszczyt i nagroda za 40-letni wkład i poświęcenie Społecznemu Ognisku Muzycznemu".

Następnie na salę wjechał tort z fajerwerkami. Po pokazie każdy gość
otrzymał po kawałku i mógł uroczyście powiedzieć - smacznego!

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.