Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13639 miejsce

Siemianowice Śląskie - miasto SKRAJNIE przyjazne przedsiębiorcom

W Siemianowicach Śląskich przez dziesięć lat sporą część miejskich inwestycji realizowała firma należąca do Piotra Komrausa - radnego miejskiego. Piotr Komraus miał osobiście forsować wpisanie do budżetu miasta kolejnych inwestycji.

Wyobraź sobie, że jesteś Radnym Miasta np. Siemianowic Ślaskich. Koncentrujesz swoją pracę w Radzie Miasta na forsowaniu realizacji przez miasto kolejnych kosztownych inwestycji finansowanych z budżetu który współtworzysz i z którego wykonania władze miasta rozliczasz. Dieta którą otrzymujesz jako Radny nie jest specjalnie wysoka, nie przekracza średniej krajowej pensji. Dlatego - żeby zapewnić rodzinie godne życie - EFEKTywnie prowadzisz firmę budowlaną. Pracy masz dużo, na brak zleceń nie narzekasz. Startujesz w miejskich przetargach i lawinowo wygrywasz je, realizując tym samym większość inwestycji w Twoim mieście, mieście którego jesteś Radnym. Niemożliwe? W Siemianowicach Śląskich gdzie wiceprezydent Dariusz Bochenek załatwia lokalnemu przedsiębiorcy anulowanie mandatu nałożonego przez Straż Miejska wszystko jest możliwe.

Marionetkowy Prezydent


Jacek Guzy współrządził Siemianowicami Śląskimi jako wiceprezydent od października 2000 (zarówno za Prezydenta Henryka Mrozka jak i Prezydenta Zbigniewa Pawła Szandara) do lipca 2006 roku. Następnie tj. od października 2006 roku rządzi on miastem praktycznie niepodzielnie. Istotne jest to, że krótka czteromiesięczna przerwa była następstwem uprawomocnienia się wyroku sądowego, który odebrał Zbigniewowi Pawłowi Szadarowi prawo do piastowania funkcji Prezydenta Siemianowic z powodu niezbycia na czas pełnienia funkcji 39% udziałów w firmie Ursa Sp. z o.o oraz pełnieniu funkcji Prezesa Zarządu tejże spółki. Przez wspomniane trzy miesiące miastem rządziła komisarz Danuta Sobczyk.

Nie będzie to kolejny artykuł o Jacku Guzym, Dariuszu Bochenku, Zbigniewie Szandarze ale będzie to artykuł o jednym z najbardziej wpływowych a zarazem najbogatszych siemianowiczan czyli o Piotrze Komrausie. Poznaj historię człowieka, który korzystając z problemów prawnych Zbigniewa Pawła Szandara wręcz wypchał na stanowisko Prezydenta Jacka Guzego samemu pozostając w jego cieniu bo jak to się mówi "pieniądze lubią ciszę".

Górnik, który stał się zarządcą nieruchomości


Na początku 1993 roku Rada Pracownicza Kopalni Węgla Kamiennego "Siemianowice" zaakceptowała powstanie przyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kilka miesięcy później została zawarta umowa pomiędzy kopalnią a Spółdzielnią o przekazaniu w administrację zleconą pierwszych obiektów. Wśród nich było między innymi 315 budynków mieszkalnych z 4719 mieszkaniami, a także garaże i lokale użytkowe. Jednym z osiemnastu członków założycieli Spółdzielni Mieszkaniowej "Michał" był Piotr Komraus. Od 1993 do 2010 roku roku Piotr Komraus zasiadał (z trzyletnią przerwą) w Radzie Nadzorczej ów spółdzielni.

Nie wiem czy dzięki swym wpływom Piotr Komraus doprowadził do sytuacji takiej, że Miasto Siemianowice Śląskie miało zobowiązania wobec tej SM ponad milion złotych długu. Wysokie zobowiązanie miasta wobec tej spółdzielni powstał ponieważ Miasto nie realizowało dopłat do czynszów mieszkań socjalnych. Piotr Komraus oraz wieloletni Skarbnik Miasta Henryk Falkus tworzyli razem kiedyś ugrupowanie "Alternatywa dla Siemianowic", później dołączył do nich Jacek Guzy i powstało Forum Samorządowe Siemianowic Śląskich. Ale my zatrzymajmy się na połowie lat 90tych ubiegłego wieku.

Z kopalni na salę posiedzeń Rady Miasta


Piotr Komraus wszedł do siemianowickiego Samorządu jako Radny Miasta w połowie lat 90-tych (czerwiec 1994) ubiegłego wieku. Na decyzję Komrausa o wejściu do Siemianowickiej Rady Miasta mógł mieć wpływ fakt, że przed wejściem w świat lokalnej polityki był on zastępcą szefa Zawiązku Zawodowego Kadra na KWK "SIEMIANOWICE". Szefem krajowym tego związku zawodowego był brat lidera ugrupowania z którego list do Rady Miasta Siemianowic dostał się Piotr Komraus. Lider ugrupowania "Alternatywa dla Siemianowic" Włodzimierz Kulisz od roku 1994 roku był wiceprezydentem, a w latach 1996-1998 Prezydentem Siemianowic Śląskich.

Piotr Komraus od połowy lat 90-tych ubiegłego wieku do roku 2000 roku był niczym nie wyróżniającym się członkiem rady miejskiej. Talent związkowca nie był ograniczany przez ściany sesji posiedzeń Rady Miasta. Piotr Komraus już od 1996 do 1998 był członkiem Zarządu Miasta - gdzie zdobywał unikalną wiedzę na temat zasad radzących przetargami w Siemianowicach Śląskich. Praca w Zarządzie Miasta i jednoczesne sprawowanie mandatu Radnego nie przeszkadzała Komrausowi w tym aby z razem ze wspólnikiem prowadzić spółkę cywilną pod nazwą: „EFEKT S.C. Piotr Komraus Kucab Bogusław”.
Spółka ta powstała na bazie majątku pokopalnianym, likwidowanej KWK "SIEMIANOWICE". Oczywiste jest, że duży wpływ na rozdział tego majątku miały Związki Zawodowe "Kadra".

Kariera samorządowa ułatwia odnoszenie sukcesów w biznesie


Firma Radnego Komrausa („EFEKT S.C. Piotr Komraus Kucab Bogusław”) wygrała ogłoszony w 2000 roku, a rozstrzygnięty w styczniu 2001 przetarg na wykonanie robót budowlano-adaptacyjnych i montażowych Oddziału Septycznego Szpitala Nr 2 dla potrzeb Oddziału Rehabilitacji Narządów Ruchu w Radny Piotr Komraus / Fot. PKWSiemianowicach Śląskich. Ale ten przetarg to tak naprawdę skromna wprawka w kontekście wartości prac jakie firma radnego wykonała dwa lata późnej.
W roku 2002 Piotr Komraus ponownie wchodzi do siemianowickiej Rady Miasta. Rok później firma „EFEKT S.C. Piotr Komraus Kucab Bogusław” zaczyna - wręcz lawinowo - wygrywać kolejne przetargi na najbardziej kosztochłonne miejskie inwestycje, nierzadko jest tak, że firmie Komrausa są udzielane zamówienia z wolnej ręki.
Już w 2003 roku ta sama firma i wciąż należąca do Radnego Komrausa realizuje największe i najbardziej kosztochłonne w tamtych czasach miejskie inwestycje, mianowicie Halę Zborną i basen w Michałkowicach, a także prace przy Szpitalu nr 2.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.