Facebook Google+ Twitter

Siemianowice Śląskie: Oddawali krew z nadzieją, że komuś pomogą

Dziś, w Siemianowicach Śląskich, w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach chętni mogli oddać krew. Porozmawiałem z lekarką i krwiodawcą Przemkiem.

Jest to zdjęcie wykonane przeze mnie / Fot. PIOTR POLOKKrew jest potrzebna na co dzień, ale na co dzień jej także brakuje. Takie akcje jak dzisiejsza powinny być częściej organizowane.
- Zainteresowanie akcją jest, ale chcielibyśmy aby był o większe - mówi lekarka obsługująca autobus. Zapytałem także o kilka cennych uwag i informacji jeśli chodzi o oddawanie krwi:

Jakie wymogi trzeba spełniać żeby oddać krew?
- Żeby oddać krew trzeba być przynajmniej po śniadaniu, potrzebny jest dokument tożsamości - to są najważniejsze rzeczy. Najlepszy wiek na oddawanie krwi to przedział między 18 a 65 rokiem życia.

Ludzie chętnie oddają krew?
- No tutaj akurat niewiele ludzi chce przychodzić. Może to kwestia miejsca. Swego czasu staliśmy pod bankiem w centrum Siemianowic, ale nie ma tam przystosowanego podłoża aby mógł stanąć autobus. Przydałoby się akcję nagłośnić. Są ludzie, jest zainteresowanie, ale chcielibyśmy aby odzew był większy.

Jest to zdjęcie wykonane przeze mnie / Fot. PIOTR POLOKDuże korzyści są z takiej akcji?
- Na pewno. Każdy pojemnik krwi jest "na wagę złota". W okresie letnim jest dużo wypadków, a co się z tym wiąże, jest dużo operacji.

Ile krwi pobiera się od jednego dawcy?
- Jednorazowo pobierane jest 450 ml. Pobieranie krwi jest bezpieczne, sprzęt jest jednorazowy, wszystko otwieramy z opakowań na oczach krwiodawcy. Nie ma zagrożenia infekcjami.

A co po oddaniu krwi?
- Wszyscy dawcy dostają paczuszkę, w której jest siedem czekolad, kawa i baton na wyrównanie kalorii.

Wynika z tego, że nie jest to nic strasznego. Zapytałem Przemka - jednego z dawców krwi:

Jakie to uczucie?
- Był taki moment, że zakręciło mi się w głowie, ale teraz jest już dobrze. Pielęgniarki oczywiście miłe, bardzo fajnie. Jeśli chodzi o same ukłucie - to chyba jest przez większość mężczyzn uznawane za bolesne.

A jakie korzyści z tego dobrowolnego czynu?
- Najlepsze jest to, że w swojej świadomości mam myśl, że komuś się pomogło. Na pewno komuś moja krew pomoże no i będę zachęcał swoich znajomych żeby też oddawali krew. Przy okazji słodycze dostałem i jest bardzo fajnie.

Więcej informacji o tym, gdzie można oddać krew na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Brawo za podjęcie tak ważnego tematu. Krwiodawstwo to jedna z moich pasji o których mogę rozmawiać godzinami. Przede wszystkim moim celem jest organizowanie akcji krwiodawstwa. mamy też swój klub " CENNE KROPLE"
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.08.2009 23:04

Każdy pojemnik krwi jest "na wagę złota" - tak to jest fakt, polecam i Zapraszam na oddawanie krwi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.