Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11387 miejsce

Siemiątkowski usłyszał zarzuty w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce

Byłemu szefowi Agencji Wywiadu podobno już w styczniu postawiono zarzuty o udział w organizacji w Polsce ośrodka, w którym CIA przetrzymywała jeńców podejrzewanych o terroryzm.

Sonda

Czy tortury to dobry sposób zdobywania informacji?

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaWedług "Gazety Wyborczej", stało się to dokładnie 10 stycznia, ale sprawa jest ściśle tajna i dlatego dopiero teraz wypłynęła w mediach. Prokuratura zarzuca Siemiątkowskiemu przekroczenie uprawnień oraz naruszenie prawa międzynarodowego poprzez "bezprawne pozbawienie wolności" i "stosowanie kar cielesnych". Jest to moment przełomowy od czasu wszczęcia śledztwa w roku 2008. - W prokuraturze odmówiłem składania wyjaśnień i będę odmawiał na każdym etapie tego postępowania, również w sądzie - powiedział "Gazecie" były koordynator służb specjalnych. Swoją decyzję uzasadnił troską o bezpieczeństwo państwa.

Podobne zarzuty ma też usłyszeć zastępca Siemiątkowskiego, pułkownik Andrzej Derlatka, który bezpośrednio odpowiadał za współpracę z Amerykanami. Śledczy zebrali też dowody pozwalające na postawienie przed Trybunałem Stanu premiera rządu w latach 2001- 2004 Leszka Millera, ale, jak na razie, nie przesłali ich jeszcze do marszałka Sejmu.

Postawienie zarzutów stało się możliwe, ponieważ pod koniec 2011 r. prokuratura otrzymała od Agencji Wywiadu pełną dokumentację współpracy naszych polityków z CIA w początkowej fazie wojny z terroryzmem. Dokumenty zawierają szczegóły organizacji ośrodka w Starych Kiejkutach (okolice Szczytna).

Tajne więzienie funkcjonowało w Polsce w latach 2002-2003. Według informatora „Gazety” była to zwykła willa zajęta i strzeżona przez Amerykanów. Jego zdaniem rola Polaków ograniczyła się do udostępnienia CIA miejsca w wyżej wspomnianej wsi oraz lotniska w pobliskich Szymanach.

Znajdź nas na Google+
q

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

jk
  • jk
  • 27.03.2012 19:28

mówią że tryby sprawiedliwości mielą wolno ale do skutku.Oby to porzekadło się sprawdziło w tej również sprawie. Mickiewicz powiedział:"Obym dożył tej pociechy co by te księgi trafiły pod strzechy" Ja powiem : obym dożył tej pociechy i zobaczył tych pseudo polityków w kajdanach na ławie sądowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już czas najwyższy pociągnąć do odpowiedzialności i to nie w tej jednej sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.