Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22095 miejsce

Sieradz. Uczniowie II LO dzielą się bezcennym darem - krwią

31 marca uczniowie II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu oddawali to, co każdy z nich ma najważniejsze i bezcenne, czyli ludzką krew.

Inicjator akcji, Zbigniew Kamiński, dziś też oddał krew / Fot. Piotr AndrzejakInicjator akcji, Zbigniew Kamiński, nauczyciel w II LO, w rozmowie z Wiadomościami24.pl powiedział, że wszystko zaczęło się 8 lat temu. Pierwsze pobory krwi odbywały się na zewnątrz szkoły, w podstawionym pod liceum ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Łodzi. Od 3 lat akcje odbywają się już na terenie szkoły. Akcji krwiodawstwa przychylna jest dyrekcja szkoły, a włączają się w nią także nauczyciele. W sieradzkim II LO krew można oddawać co 3 miesiące.

Czytaj też: Kotowo: krwiodawcy potencjalnymi dawcami szpiku

Kropla krwi wystarczy do pierwszego badania / Fot. Piotr AndrzejakPytani o powody, dla których zdecydowali się oddawać krew, uczniowie liceum Żeromskiego mówili prosto: nic ich to nie kosztuje, a może uratować komuś życie. - Jak dotąd nikomu nie udało się wynaleźć sztucznej krwi, więc pomagamy potrzebującym - dodawali.

Czytaj też: Akcja krwiodawstwa w Jastrzębiu-Zdroju

Malwina Kofel z IIId nie obawiała się oddać krew / Fot. Piotr AndrzejakPotencjalny krwiodawca musi mieć skończone 18 lat i legitymować się dowodem osobistym. Musi też być zdrowy. W celu wstępnej kwalifikacji dawcy pobiera się kroplę krwi. Jeśli test na poziom hemoglobiny da pomyślny wynik, kandydata na krwiodawcę bada lekarz.
Co ciekawe, najczęstszym problemem, jaki dyskwalifikuje kobiety, jest zbyt mała waga - minimalna masa ciała u kobiet wynosi 50 kg. Jeśli lekarz zdecyduje, że dany kandydat może oddać krew - dawca dokładnie myje rękę i kładzie się na leżance, a pielęgniarka jednym ukuciem pobiera krew do specjalnego worka.

To tylko część bezcennego daru licealistów z Sieradza / Fot. Piotr AndrzejakCzas, jaki trzeba poświecić, aby oddać krew, to ok. 1 godz. Uczniom w szkole po oddaniu przysługuje dzień wolny, taki dzień przysługuje również osobom pracującym. Podczas akcji krwiodawstwa w II LO zgłosiło się 31 osób, a zakwalifikowanych 29 osób oddało ponad 13 litrów bezecnego daru, jakim jest krew.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy złotych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.