Facebook Google+ Twitter

Sieradz. Uroczysta msza z okazji Dnia Nauczyciela

- Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych wam dzieci i młodzieży. Stoicie przed trudnym i poważnym zadaniem - powiedział zebranym, na uroczystej mszy świętej z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Sieradzu, prałat dr Marian Bronikowski.

Dnia 14 czerwca 1999 roku Jan Paweł II podczas mszy świętej w Łowiczu w homilii do nauczycieli i uczniów powiedział: - Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych wam dzieci i młodzieży. Stoicie przed trudnym i poważnym zadaniem. Młodzi was potrzebują. oni poszukają wzorców, które były by dla nich punktem odniesienia. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie.

Tymi samymi słowami, które wówczas wypowiedział Ojciec Święty w dniu 17 października, przywitał wszystkich przybyłych nauczycieli i wychowawców ks. prałat dr Marian Bronikowski . W ten oto sposób rozpoczęła sie uroczysta msza święta z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Wśród zaproszonych pedagogów oraz dyrektorów placówek oświatowych był m.in. kurator oświaty z Sieradza
Uroczystej mszy świętej przewodził ks. Andrzej Ziemienskiewicz, duszpasterz nauczycieli. W swoim kazaniu wykazał jak ważną role w społeczeństwie odgrywa nauczyciel. Powiedział m.in: - Opierając sie na badaniach historycznych można stwierdzić, że każda z pierwotnych formacji społecznych czy kulturowych wytworzyła dla siebie model nauczyciela.


Powołując się na książkę pt. " Zasady pierwiastkowe pedagogiki i metodyki " , wymienił też cechy niezbędne każdemu nauczycielowi. Były to - przymioty ciała: postać nieułomna, wzrok dobry, słuch czysty, wymowa dobra, wiek średni; przymioty serca: przywiązanie do stanu swego i dzieci, moralność, o szczególnej łagodności i przymioty rozumu: roztropność, czytanie dobre, pisanie czytelne i piękne, rachunki.

Podczas mszy muzykę grał zespół "Winnica Pana".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

warto zobaczyć link narodowej_47481.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.