Facebook Google+ Twitter

Sierpień miesiącem trzeźwości, ale "na zdrowie" wypić trzeba!

"Gdzież idziesz? - Napiję się wódki" kończy satyrę Krasicki. Ten zwrot mimo upływu wielu lat jest wciąż aktualny. Zmagania z pijaństwem przypominają walkę z wiatrakami - nikt i nic nie jest wstanie wygrać z mentalnością polskiego społeczeństwa.

A w sierpniu alkohol leje się strumieniem. / Fot. fragment zdjęcia (dzięki uprzejmości Kamila Szymańskiego)Do całkowitej wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych w sierpniu apelują hierarchowie Kościoła katolickiego. Po raz pierwszy sierpień został ogłoszony przez episkopat miesiącem trzeźwości narodu w czerwcu 1984 roku. Jednak w społeczeństwie życie biegnie własnym rytmem, a jak powszechnie wiadomo, zakazany owoc zawsze smakuje lepiej. Ignacy Krasicki w oświeceniowej satyrze pt. "Pijaństwo" przejrzał mentalność naszego narodu na wylot: (wybrane fragmenty):

[...]Siadamy. Chwali trzeźwość pan Jędrzej, my za nim,
Bogdaj to wstrzemięźliwość, pijatykę ganim,
A tymczasem butelka nietykana stoi.
Pan Wojciech, co się bardzo niestrawności boi,
Po szynce, cośmy jedli, trochę wina radzi:
Kieliszek jeden, drugi zdrowiu nie zawadzi. [...]
Ignacy Krasicki. Licencja: Public domain This image (or other media file) is in the public domain because its copyright has expired. This applies to the United States, Canada, the European Union and those countries with a copyright term of life of the author plus 70 years. / Fot. wikiźródłaIdą zatem dyskursa tonem statystycznym
O miłości ojczyzny, o dobru publicznym,
O wspaniałych projektach, mężnym animuszu,
Kopiem góry dla srebra i złota w Olkuszu,
Odbieramy Inflanty i państwa multańskie,
Liczemy owe sumy neapolitańskie,
Reformujemy państwo, wojny nowe zwodzim,
Tych bijem wstępnym bojem, z tamtymi się godzim -
A butelka nieznacznie jakoś się wysusza.
Przyszła druga; a gdy nas żarliwość porusza,
Pełni pociech, że wszyscy przeciwnicy legli,
Trzeciej, czwartej i piątej aniśmy postrzegli.
Poszła szósta i siódma, za nimi dziesiąta. [...]


Sto lat! Państwo Młodzi!Weselne toasty, bez których niejedna rodzina nie wyobraża sobie wydania za mąż córki bądź ożenienia syna, w sierpniu wznoszone są równie często i równie chętnie jak w innych miesiącach. Zdrowie Państwa Młodych musi wypić każdy - aby się darzyło! Na weselach, nawet tych oficjalnie bezalkoholowych, wódka leje się strumieniami, a jeśli butelki nie stoją na stołach, to chętni zawsze znajdą odpowiednie miejsce - np. w stodole. A że sierpień... w końcu to miesiąc z literką "r" na szczęście, więc nie ma czego się czepiać.

Na polskich drogach w sierpniu bez zmian.Wg statystyk Głównej Komendy Policji dotyczących wypadków drogowych w 2006 roku sierpień jest drugim (po lipcu) miesiącem, w którym liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców jest największa. Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o wypadki spowodowane przez nietrzeźwych pieszych.

A w sierpniu alkohol leje się strumieniem. / Fot. fragment zdjęcia (dzięki uprzejmości Kamila Szymańskiego)

Na przekór Państwu i KościołowiPewnego sierpniowego poranka byłam świadkiem interesującego zajścia. Przed sklepem, w którym półki z trunkami obklejone są chlubnym napisem: "Nietrzeźwym alkoholu nie sprzedajemy" minął mnie z trudem utrzymujący się na nogach, acz bohatersko ściskającego flaszkę wódki mężczyzna. Ksiądz może sobie głosić szczytne idee na ambonie, państwo może rozpropagować ideę trzeźwości, dla niego wyłącznie w trunku księżycowym ukryty jest bezmiar szczęścia.

Sierpień, oficjalnie obwołany miesiącem trzeźwości, nieoficjalnie obfituje w okazje skłaniające do sięgnięcia po kieliszek. Zakaz picia na niektórych działa jak czerwona płachta na byka, zwłaszcza, że w Polsce każda okazja jest dobra. Rozejrzyjmy się wokół siebie. Może nie uda nam się skłonić do trzeźwego myślenia wszystkich, ale na pewno warto próbować. Każdy kieliszek przelanej wódki mniej, to inwestycja w przyszłość naszych rodzin!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

thx
  • thx
  • 06.08.2011 21:42

"Bo pic to cza umić" - od lat kultura picia alkoholu w kraju naszym wiele się zmieniła. I to na dobre, niestety gorzej jest z sklepikami które jednak sprzedają napoje wyskokowe np. gimnazjalistom. Tu wg mnie jest większy problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.08.2007 10:01

(+) rowniez nie widze tutaj powielania jakichs stereotypow. Dobrze napisane...

Komentarz został ukrytyrozwiń

bzdurny stereotyp o niechlubnie wyróżniających się piciem Polakach?? Czytałeś artykuł w ogóle? Nie przypominam sobie, żebym napisała coś o innych narodowościach, ani żebym porównywała np. zachowanie Polaków po wypiciu do zachowania Niemców, chociaż co nieco mogłabym o tym napisać... Oj Grzesiek, na przyszłość najpierw przeczytaj, potem oceniaj... ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za propagowanie bzdurnego stereotypu o niechlubnie wyróżniających się piciem Polakach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja bede jednak troche przekorna: bo to nie tylko Polacy tak pija... :) A wedlug mnie - mlodej osoby, ktora do knajp wszak czasem chodzi - Polacy spozywajacy alkohol raczej nie zachowuja sie tak jak pijani Niemcy czy Anglicy. A juz na pewno rzadziej.

Z weselami bywa roznie - dlatego ich nie lubie - u mnie wodka byla tylko na zyczenie, przy czym ani ja ani maz jej nie dotykalismy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za poruszenie waznego tematu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

podczas rewolucji 1905 roku Łódzianie tłukli każdą napotkaną butelkę wódki, twierdzili, że rosjanie wiecznie ich upijają chcąc tym samym ogłupić i zabić idee patriotyczne, czyli jak polak chce to potrafi:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

od wódki rozum krótki:-))) he,he "alkohol kapralu to zguba ludzkości, kto ma słabą głowę nie powinien pić!:-)" jedna z ulubionych moich kwestii z C.K Dezerterów;-) plusik za fajny tekst i pozdrówki;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.