Facebook Google+ Twitter

Sierpień to dobra pora, żeby się napić. Albo rzucić picie...

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-08-27 20:49

W Polsce około 4,5 mln osób nadużywa alkoholu, w tym ok. 600 – 900 tys. jest uzależnionych i wymaga leczenia.

fot. MWMEDIA Sierpień, w którym jest jakby więcej okazji, zwłaszcza wśród urlopowiczów, żeby sięgnąć po kieliszek, został ogłoszony przez kościół katolicki jako miesiąc trzeźwości. Biskupi polscy apelują do wiernych o abstynencję, powstrzymywanie się w sierpniu od spożywania napojów wyskokowych.

Alkohol wciąga

Zaczyna się niewinnie, od jednego kieliszka, potem jest ten następny i jeszcze kolejny. Niektórzy piją na rozładowanie stresu, żeby dodać sobie animuszu. Kończy się często na takim stadium, że bez alkoholu nie mogą się obejść.

Np. Krystyna, pracownica szacownej instytucji, kontakt z alkoholem – jak twierdzi – miała od zawsze. Lubiła pić. Nie bez satysfakcji powtarzała zasłyszany slogan: „Piję, bo lubię”. Pamięta, że kiedy po studiach rozpoczęła pracę zawodową, była nieśmiała, skryta, a alkohol zmieniał ją diametralnie, rozweselał, wprowadzał w lepszy nastrój. Nawet dodawał pewności siebie.

Nie kryje się z tym, że wpadła w nałóg. Po alkoholu nie miewa hamulców, potrafi nawet usiąść za kierownicą. Spowodowała kilka wypadków. Raz nawet jej samochód „stanął na dachu”, i wszyscy się dziwili, że wyszła bez szwanku.

Albo taki zapis, relacja pracownicy ośrodka z odwiedzin rodziny, w której nadużywa się alkoholu: „Weszłam z policją do środka. Troje malutkich dzieci leżało na glinianym klepisku. Na nasz widok wszystkie przeraźliwie krzyczały: „Nie bij! Tylko nie bij!” Ubranka dzieci były sztywne z brudu, najmłodsze raczkowało i zlizywało glinę z klepiska. Pewnie z głodu...”

Księża też walczą z nałogiem

W jednym z programów telewizyjnych wystąpił ksiądz, który przyznał się otwarcie do walki z nałogiem pijaństwa. Cóż, ułomności nie są obce każdej ziemskiej istocie. Dwumiesięcznik „Trzeźwymi bądźcie” zamieścił onegdaj – Krajową Listę Kapłanów Abstynentów. Widnieją na niej nazwiska księży, w przedziale wiekowym od 27 do 42 lat, którzy zadeklarowali, że będą abstynentami do końca życia.

Przy wielu parafiach istnieją grupy anonimowych alkoholików (AA), w Zakroczymiu działa Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości, w Warszawie – Polska Liga Trzeźwości, a w Nałęczowie – Dom Rekolekcyjny Kurii Metropolitalnej Lubelskiej przeznaczony dla księży walczących z nałogiem.

Jak powstrzymać chorobę

– Uzależnienie od alkoholu, czyli alkoholizm jest chorobą, którą można powstrzymać, ale nie wyleczyć – twierdzi psychoterapeuta Barbara Brus. – Alkoholizm zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na niekontrolowanym piciu napojów alkoholowych.

fot. MWMEDIA Leczenie alkoholizmu jest długotrwałe, a wyniki niepewne. Rozróżnia się leczenie ambulatoryjne i zamknięte. W lecznictwie otwartym najczęściej podaje się anticol (disulfiram) lub wszczepia esperal (disulfiram), stosuje się psychoterapię indywidualną i grupową, często również terapię małżeńską i rodzinną, próbując wciągnąć najbliższe osoby do procesu leczniczego.

W lecznictwie zamkniętym odchodzi się od kilku lat od stosowania środków awersyjnych, takich jak apomorfina. Główny nacisk kładzie się natomiast na oddziaływanie psychoterapeutyczne i terapię pracą. Leczenie odwykowe powinno trwać nie krócej niż 3 miesiące.

Pozytywne wyniki uzyskuje się w przypadkach, w których udaje się włączyć w terapię najbliższą rodzinę oraz tam, gdzie kontynuuje się leczenie w klubach abstynentów i klubach Anonimowych Alkoholików. W przypadku uzależnienia alkoholowego wymagana jest całkowita abstynencja, nawet jeden kieliszek wódki powoduje zwykle nawrót do nałogu.

Gdzie szukać pomocy

W Polsce funkcjonują wspólnoty anonimowych alkoholików (AA) (np. w samym Lublinie działa 35 takich wspólnot, drugie tyle w całym regionie). Większość wybrała na miejsce mityngów obiekty parafialne, ale spotkania odbywają się także w Klubach Abstynenta, w ośrodkach kultury.

W Polsce jest też wiele innych inicjatyw, związanych z rozwiązywaniem problemu alkoholizmu, realizowanych zarówno przez instytucje państwowe, jak również przez stowarzyszenia, fundacje i organizacje pozarządowe. Wykaz miejsc specjalistycznej pomocy dla osób i rodzin z problemem alkoholowym i problemem przemocy w rodzinie, łatwo znaleźć w internecie.
Janusz Świąder

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.