Facebook Google+ Twitter

Sierżant Robert Bales oskarżony o dokonanie masakry w Afganistanie

17 marca amerykańskie władze wojskowe ujawniły personalia żołnierza podejrzanego o spowodowanie masakry ludności cywilnej, która miała miejsce z soboty na niedzielę 11 marca 2012 roku, w dystrykcie Pandżwai niedaleko Kandaharu w Afganistanie.

Oskarżonym formalnie o zabójstwo 16 osób jest 38-letni sierżant Robert Bales, strzelec wyborowy, uczestnik trzech misji wojskowych w Iraku, dotychczas nienagannie odbywający służbę. W czasie jednej z misji był ranny. Obecnie jest uwięziony w Forcie Leavenworth w Kansas.

W opinii byłego kierownika Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), a obecnego Sekretarza Obrony USA - Leona Panetty - sierżantowi grozi kara śmierci.
Zanim podano do wiadomości formalne oskarżenie jego żonę Karilyn z dwójką dzieci w wieku 2 i 3 lat przeniesiono z domu w Lake Tapps do bazy lotnictwa wojskowego Lewis-McChorod niedaleko Tacoma (stan Waszyngton), aby w ten sposób ochronić rodzinę przed przewidywanym zainteresowaniem prasy.

Rok temu na swoim blogu jego żona napisała, że mąż jest bardzo rozczarowany, iż mimo medali i listów pochwalnych nie otrzymał awansu, ani nawet przeniesienia do jednostek nieoperacyjnych w Niemczech, Włoszech czy na Hawajach.

Obrońca oskarżonego - John Browne - powiedział prasie, że jego klient cierpiał na stres pourazowy po swoich misjach w Iraku, a mimo to został zmuszony do wyruszenia do Afganistanu. W szoku są jego towarzysze broni z Iraku, a zwłaszcza dowódca jego ówczesnego batalionu kapitan Chris Alexander, który powiedział: „Robert uratował wielu ludzi i był jednym z najlepszych żołnierzy, z którymi pracowałem. Myślę, że może to jakaś ciężką postać stresu pourazowego - nie był psychopatą!”.

Według oficjalnej wersji wydarzeń Robert Bales, prawdopodobnie będący pod wpływem alkoholu, zanim sam oddał się w ręce przełożonych w nocy z soboty na niedzielę 11 marca, zastrzelił 16 osób cywilnych narodowości afgańskiej, w tym dziewięcioro dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.