Facebook Google+ Twitter

Sikorski będzie walczył o fotele we władzach Unii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-20 09:10

"Dziennik" dowiedział się, że kandydatem Polski do Komisji Europejskiej będzie europoseł PO Janusz Lewandowski.

Gazeta pisze, że minimalny plan to objęcie przez posła Platformy jednego z trzech najważniejszych resortów Komisji: budżetu, handlu lub przemysłu. Plan maksimum to stanowisko szefa unijnego rządu. Prominentny polityk PO powiedział "Dziennikowi", że zapadła już decyzja: to właśnie Lewandowski zastąpi w Komisji Danutę Huebner po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku.

Działacz Platformy zaznaczył w rozmowie z gazetą, że pozycja polskiego komisarza ma podkreślać naszą pozycję w Unii. Jak wyjaśnia gazeta, walka o pozycję Polski w KE to element dyplomatycznej układanki. Poza komisarzem Polska chce także, by nasz polityk piastował jedno z czterech najważniejszych unijnych stanowisk.

Według "Dziennika" gra toczy się o szefa Komisji Europejskiej, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, szefa unijnej dyplomacji, a także przewodniczącego Rady UE. Jak dowiedział się "Dziennik" Radosław Sikorski dostał od władz PO zadanie wynegocjowania dla Polski najbardziej prestiżowych stanowisk W Unii Europejskiej.

W opinii gazety, wybór szefa MSZ nie jest przypadkowy. Bo oprócz Lewandowskiego do unijnych stanowisk aspirują europosłowie PO Jacek Saryusz Wolski i Jerzy Buzek. Jak czytamy w "Dzienniku", Sikorski jako polityk z zewnątrz ma sprawić, by ich rywalizacja nie przeszkadzała w uzyskaniu jak najlepszej pozycji Polski.

Według gazety, wszystkich czterech kluczowych stanowisk w Unii Polska nie otrzyma. Władze PO będą więc- zdaniem "Dziennika"- musiały podjąć decyzje, o co tak naprawdę gramy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.