Facebook Google+ Twitter

Sikorski: Druga rocznica na stanowisku szefa MSZ

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-16 07:40

Większość komentatorów pozytywnie ocenia działania Radosława Sikorskiego na stanowisku szefa polskiej dyplomacji. Dzisiaj mijają dwa lata rządu Donalda Tuska, a zarazem dwa lata odkąd Radosław Sikorski objął tekę ministra spraw zagranicznych.

On sam nie chce mówić o porażkach. Wśród sukcesów wymienia poprawę relacji z Niemcami i Rosją, wywalczenie korzystnego dla Polski pakietu klimatycznego oraz znacznie lepszą pozycję Polski w Unii Europejskiej. Jako dowód na to ostatnie wymienia wybór Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego.

Profesor Władysław Bartoszewski, który dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych, a obecnie jest doradcą premiera mówi, że w czasie ostatnich dwóch lat znacząco poprawiły się relacje Polski z Niemcami. Według profesora, dowodem może być choćby sytuacja z ostatniej wizyty w Polsce nowego szefa niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. Bartoszewski relacjonuje, że niemiecki minister cytował słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego ze swojego z nim spotkania. Prezydent miał powiedzieć, że tak dobrych stosunków z Niemcami jak teraz, on sobie nie przypomina.

Pozytywną ocenę wystawia Radosławowi Sikorskiemu również szef resortu dyplomacji z rządów Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. Dariusz Rosati mówi, że sukcesem Sikorskiego okazał się program Partnerstwa Wschodniego. "To był przykład jak Polska powinna działać w ramach Unii Europejskiej, jak wykorzystać potencjał do wdrażania inicjatyw zgodnych z naszym interesem i jak powodować, żeby stanowisko Warszawy było stanowiskiem Paryża, Rzymu czy Londynu" - dodaje Rosati.

Z kolei Anna Fotyga, minister spraw zagranicznych rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, zwraca uwagę, że rząd wciąż nie poprawił kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski. Chodzi przede wszystkim o dostawy gazu z Rosji. "Pod względem dywersyfikacji źródeł energii rząd ma bardzo trudną sytuację i życzyłabym, żeby się z tym uporał. Jednak jestem pełna obaw ze względu na działania naszego wielkiego sąsiada" - dodaje Fotyga.

Według MSZ, największe wyzwania, jakie stoją obecnie przed polską dyplomacją to wybór prezydenta i ministra spraw zagranicznych Unii Europejskiej oraz przygotowania do polskiej prezydencji we Wspólnocie w roku 2011.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

qw
  • qw
  • 10.10.2011 21:00

-
Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom PO,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,Rosatiego, ... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ .-Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

"Sytuacja jaka powstała w mediach, jest łudząco podobna do tej sprzed kilkudziesięciu lat. Oficjalna propaganda działała święcie przekonana, że to co powtarza utrwali się i nastawi przekonania odbiorców.Jak taki szereg nazwisk szanowanych publicystów dał się uwikłać przez brudny aparat przemocy na słowa i obrazy uczestnicząc w nagonkach, propagandowych akademiach, jednostronnych dyskusjach bez poważnych adwersarzy? Czy są to beneficjenci "systemu"? Nie jest to signum temporis?"

Intelektualiści w liście do Niemców bronią Jarosława Kaczyńskiego.
Ok. 150 intelektualistów podpisało się pod listem do niemieckiej opinii publicznej, do którego dotarła w piątek PAP. Jak podkreślają, w mediach w Niemczech i Polsce pojawiły się manipulacje dotyczące słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
"Ubolewamy z powodu takiego nieodpowiedzialnego działania niektórych polityków i mediów w Polsce i Niemczech. Jest nam przykro, że podobne insynuacje, znajdujące poparcie w części mediów w obu krajach, nie tylko fałszują nasze głębokie przekonanie o potrzebie budowania trwałych i partnerskich więzi pomiędzy naszymi krajami, ale także prowadzą do powielania personalnych stereotypów i uprzedzeń, które nigdy nie stanowią solidnej podstawy do równoprawnej współpracy" - napisano w liście.

,

Komentarz został ukrytyrozwiń
ss
  • ss
  • 07.10.2011 00:33

WYNIKI WYBORÓW: PIS-55%, PO-18%, PSL-5,0%, SLD-4,5%, PNJ-0,5% , POligłup -0,3%.- J.KACZYŃSKI PREMIEREM.TYLKO J. KACZYŃSKI i PIS - Ludzie mówią i piszą : DZIĘKUJEMY POboszewi-czerwoną kartką -piroman traci nerwy, tupie,wykazuje agresję,destabilizuje,lekceważy,skandalicznie się zachowuje, grozi...? Zagłosujmy TYLKO na J.KACZYŃSKIEGO i PIS,aby mógł SAMODZIELNIE rządzić UCZCIWIE POLSKĄ -skończmy z tym (NIE)rządem . Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom POligłupów,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?,POligłupy?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ - nie głosujmy na nich.Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.11.2009 12:53

Poprawiły się stosunki z Niemcami ? Nie ma to jak przyzwolenie na rurociąg przyjaźni Niemiecko-Rosyjskiej na Bałtyku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.