Facebook Google+ Twitter

Sikorski kontra Macierewicz. Kto zachowa stołek?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-02-04 19:48

Konflikt pomiędzy ministrem Sikorskim a szefem kontrwywiadu Antonim Macierewiczem, może doprowadzić do dymisji jednego z nich.

Minister obrony narodowej Radosław Sikorski stracił cierpliwość wobec swojego podwładnego Antoniego Macierewicza, szefa kontrwywiadu i złożył na ręce premiera wniosek o jego dymisję – poinformował polityk koalicyjnej Samoobrony, eurodeputaowany Ryszard Czarnecki. – Może się to zakończyć dymisją Sikorskiego, gdyż większe szanse na pozostanie na stanowisku ma Macierewicz – ocenia polityk w rozmowie z nami. Samoobrona już zapowiada, że jest gotowa przejąć resort obrony.
 
Czarnecki informację o wniosku Sikorskiego opublikował na swoim blogu. Później potwierdził ją goszcząc w programie „Kawa na ławę” w TVN 24. Nie chciał zdradzić skąd ma taką wiedzę.
– Z wiarygodnego i pewnego źródła – zapewnił. W rozmowie z nami Czarnecki precyzuje: - Wniosek o odwołanie Macierewicza Sikorski złożył 11 dni temu. MON nie komentuje tych informacji.
– To tylko blogowe spekulacje. Nawet gdyby taki wniosek był, nic o tym nie powiemy – mówi nam rzecznik resortu Piotr Paszkowski.
 
Zdaniem europosłą wniosek Sikorskiego może tylko spowodować dymisję Sikorskiego. Tym bardziej, że poza odmienną oceną Macierewicza, minister nie zgadza się z premierem także w kwestii korzyści jakie Polska powinna osiągnąć w zamian za ulokowanie w naszym kraju amerykańskiej tarczy rakietowej. - Premier nie chce się targować z Amerykanami, Sikorski przeciwnie – uważa Czarnecki.
 

O konflikcie pomiędzy Sikorskim a jego podwładnym mówi się od dawana. Likwidator WSI i szef kontrwywiadu wojskowego Antoni Macierewicz, nie ufa Sikorskiemu i nie przedstawia mu wyników swoich prac . Nie informuje go też o powstającym raporcie z likwidacji WSI – ma on zostać opublikowany przez prezydenta najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.

Informacje Czarneckiego są zgodne z sobotnimi doniesienia tygodnika „Newsweek”. Na stronach internetowych gazeta ta podała, powołując się na nieoficjalne źródła, że Sikorski może stracić stanowisko w tym tygodniu. Ma nad tym pracować właśnie Macierewicz, który szuka „haków” na Sikorskiego. W tym celu prześwietla przeszłość ministra z okresu lat 80., gdy przebywał on w Wielkiej Brytanii i USA. Według tygodnika premier chce ukarać Sikorskiego za nieprzychylne wypowiedzi pod adresem barci Kaczyńskich, na jakie miał sobie pozwolić minister podczas nieoficjalnych spotkań.
 

Pytani przez nas o tą sprawę politycy partii koalicyjnych uważają, że premier już kilkanaście dni temu poinformował wicepremierów Andrzeja Leppera i Romana Giertycha, że Sikorski może odejść z rządu. - To tylko kwestia czasu – miał stwierdzić wtedy premier. Powodem, dla którego Sikorski wciąż pozostaje w rządzie jest misja w Afganistanie. Dla premiera odwołanie go ze stanowiska, tuż przed kwietniowym wyjazdem naszego kontyngentu jest zbyt ryzykowane. Tym bardziej, że przygotowania nie są jeszcze zamknięte.


Co więcej, Sikorski ma już dość Macierewicza do takiego stopnia, że sam byłby gotów opuścić resort - uważają nasi rozmówcy. Ich zdaniem Macierewicz kompletnie blokuje wpływ ministra na działania wywiadu i kontrwywiadu. Jedynym powód, dla którego jeszcze pozostaje na czele resortu jest taki sam jak ten, dla którego premier go nie odwołuje – Sikorski czuje się odpowiedzialny za misję w Afganistanie.


Co jest zatem ważniejsze dla Jarosława Kaczyńskiego: zakończenie sprawy likwidacji WSI wraz z opublikowaniem raportu czy misja w Afganistanie? – Obie sprawy są dla premiera równie ważne – zapewnia nas Przemysław Gosiewski, szef gabinetu stałego rady ministrów i dodaje: - Przegląd ministerstw jeszcze się nie zakończył i nie ma co spekulować, kto odejdzie z rządu. Takie decyzje premier dopiero będzie podejmował.
 

Wicepremier Andrzej Lepper stwierdził, że jeśli będą zmiany w rządzie Samoobrona jest gotowa przejąć resort obrony. Wedle lidera tej partii, powinna ona mieć cztery, a nie trzy ministerstwa - a tak jest dotychczas. Rzecznik partii Mateusz Piskorski zapewnia nas, że partia ma odpowiednich ludzi na obsadzenie każdego ministerstwa. W przypadku resortu obrony na jego szefa Samoobrona zaproponowałaby jednego ze swoich ekspertów, a nie polityka.
 
Jak się dowiedzieliśmy, z ramienia Samoobrony opinię o Sikorskim przekazał premierowi Krzysztof Sikora, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony. Nie była ona pochlebna. Sikora nie kryje, że negatywnie ocenił szefa MON, głównie za brak współpracy z sejmową komisją. Sam Lepper też nie należy do zwolenników Sikorskiego. Krytykował go wielokrotnie m.in. za to, że ten poinformował opinię publiczną o wysłaniu polskich wojsk do Afganistanu podczas swojego pobytu w USA, bez stosownych ustaleń pomiędzy koalicjantami.
 
Pomimo tego Lepper przyznał wczoraj, że Sikorski jest „kompetentnym ministrem”. Wczoraj też szef kancelarii prezydenta Aleksander Szczygło zapewnił, że Lech Kaczyński jest zadowolony z prac MON. Obrony Sikorskiego podjęli się także politycy opozycji. Ryszard Kalisz z SLD ocenił, że „byłoby źle” gdyby premier stanął po stronie Macierewicza a nie Sikorskiego. Podobnie uważa Czarnecki. - Konflikt pomiędzy Sikorskim a Macierewiczem powinien zostać zażegnany przez premiera. Obaj są pożyteczni dla rządu – powiedział nam polityk.


Decyzji premiera w tej sprawie już wkrótce. Rzecznik prasowy rządu poinformował, że premier w tym tygodniu przedstawi wyniki przeglądu wszystkich resortów i podejmie decyzję o tym, którzy ministrowie zostaną zdymisjonowani.
 
Krzysztof Kowalczyk, APP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

*pod adresem barci Kaczyńskich* - mam pytanie techniczne: czy wieści sa kopiowane elektronicznie, czy przepisywane ręcznie?
Tytuł - *Kto zachowa stołek?*. Zbyt koleżeński, bezpośredni. O kioskarzach nie piszemy - kto zachowa stołek, a o ministrach? A można o biskupach? Nie ma równości. Powinniśmy być czuli na sprawę równości wszystkich obywateli i nie stosować określeń "różnicujących". Zwłaszcza w tytułach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.