Facebook Google+ Twitter

Sikorski: Łukaszenka nie wygrał wyborów na Białorusi

Minister Spraw Zagranicznych uważa, że Łukaszenka nie wygrał wyborów na Białorusi. Jak twierdzi Sikorski, opierając się na zaufanych źródłach, zdobył on mniej niż 50 proc. głosów wyborców.

Aleksander Łukaszenka / Fot. http://kremlin.ru/dyn_images/img154322.jpgRadosław Sikorski uważa, że gwałtowną reakcją na przegranie wyborów mogło być zlecenie pobicia swoich przeciwników, a także krwawe stłumienie manifestacji. MSZ jest w posiadaniu informacji, z których wynika, że Łukaszenko w głosowaniu na 5 dni przed wyborami uzyskał poparcie mniejsze niż 50 proc. Podobną opinię wyraził też członek PJN - Paweł Poncyliusz.

Kampania wyborcza przebiegała bardziej demokratycznie niż dotychczas. Kandydaci opozycji mogli pokazać się w telewizji, organizowano pikiety. Było to jednak bezowocne, jeśli na koniec wyniki głosowania i tak zostały sfałszowane. Jak donosi tvn24 minister stwierdził, że uczciwe wybory mogłyby stworzyć Białorusi szansę na współpracę z UE, a w tym wypadku została ona zaprzepaszczona.

Polski rząd uważa, że dobrą reakcją na sytuację na Białorusi jest otworzenie granicy polsko-białoruskiej. Jak dowiedziała się "Rzeczospolita" najbardziej prawdopodobne jest zniesienie opłat dla Białorusinów za wizy do Polski oraz całej strefy Schengen. Możliwe jest też utworzenie czarnej listy urzędników, którzy nie mogliby przekroczyć granic UE, zablokowane zostałyby również ich zagraniczne konta. Będzie to jednak ciężkie do przeforsowania, gdyż niektóre kraje, głównie Szwajcaria, mogłyby ponieść dotkliwe straty.

Polska chce również zapraszać młodych Białorusinów na stypendia, które finansowane byłyby z naszego budżetu. Wsparcia udzielać będą również media nadające z Polski tj. Radio Racja i telewizja Biełsat, które chciałyby poszerzyć swój krąg odbiorców.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Julian Banaś
  • Julian Banaś
  • 22.12.2010 16:26

Niech Łukaszenko zamieni ministrów na ministrantów, a sam stanie się klęczonem, to Białoruś tak jak Poska stanie się krajem demokratycznym z mottem rządzenia: Cierpienie zbliża do Chrystusa

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 22.12.2010 09:05

Nie warto tej fałszywki komentować!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.