Facebook Google+ Twitter

Sikorski: możemy wysłać korpus sił pokojowych do Gruzji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-13 16:22

Polska jest gotowa wysłać swoich żołnierzy do Gruzji w ramach unijnych sił pokojowych, które miałyby nadzorować przestrzeganie rozejmu. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił o tym po spotkaniu szefów dyplomacji 27 państw w Brukseli.

"Polska ma dumną tradycję skutecznych sił pokojowych od kilkudziesięciu lat. Gruzję uważamy za kraj tak ważny i zasady, które tu wchodzą w grę są tak istotne także dla naszego bezpieczeństwa, że mogłem zadeklarować jako jeden z pierwszych krajów, że Polska gotowa byłaby do ewentualnych sił pokojowych, pewne realne siły skierować" - tłumaczył minister.

Unia Europejska jednak nie podjęła jeszcze decyzji w jaki sposób zamierzać kontrolować przestrzeganie zawieszenia broni na Kaukazie. Nie wiadomo czy zostaną wysłane siły pokojowe, czy jedynie inspektorzy w ramach misji obserwacyjnej. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w najbliższych miesiącach. Na razie ustalone jedynie, że do 200 obserwatorów z OBWE, którzy już są w Gruzji, dołączy ponad stu europejskich inspektorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.