Facebook Google+ Twitter

Sikorski: Nie kandyduję na urząd sekretarza generalnego NATO.

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-23 16:45

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaprzeczył, jakoby kandydował na urząd sekretarza generalnego NATO. Dyskusję o jego kandydaturze uznał za spekulacje medialne.

Minister podkreślił, że sekretarz generalny NATO jest powoływany w drodze konsensusu, a więc daną kandydaturę muszą zaakceptować wszystkie kraje członkowskie Paktu, w tym Polska. Nasz kraj ma swoje kryteria, którym powinien odpowiadać sekretarz generalny. Są to kryteria związane z tradycyjną rolą Sojuszu - zdolnością do obrony jego terytorium - jak i z najważniejszą obecnie operacją Sojuszu w Afganistanie. Polska przedstawia swoje stanowisko podczas poufnych konsultacji międzyrządowych.

Decyzja w sprawie nowego szefa NATO zapadnie prawdopodobnie na kwietniowym szczycie Sojuszu w Strasburgu-Kehl, a w imieniu Polski podejmie ją prezydent Lech Kaczyński.

Według zachodnich mediów, największe szanse na objęcie funkcji sekretarza generalnego ma premier Danii Anders Fogh Rasmussen. Jego kandydaturze może się jednak sprzeciwić Turcja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.