Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2804 miejsce

Sikorski o Do You Know Polska: chcemy pokazać, że Polska jest cool

- Polska rzeczywistość jest lepsza od wizerunku, jaki mamy. Kto pokaże Polskę lepiej, jak nie sami Polacy? - mówił minister Radosław Sikorski na konferencji prasowej poświęconej otwarciu nowego projektu multimedialnego Do You Know Polska?

Sonda

Co sądzisz o tym pomyśle na promocję Polski za granicą?

hasło "ale jazda" w serwisie Do You Know Polska? - fotografia ilustrująca / Fot. materiały organizatoraW piątek 3 czerwca w warszawskim klubie 1500m2 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zainicjował otwarcie serwisu "Do You Know Polska?". Serwis ten ma za zadanie promować współczesną Polskę. Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W nietypowej formie ma on łączyć słownik najmłodszej polszczyzny z galerią fotografii, przedstawiających Polskę widzianą oczami młodych ludzi.

Poprzez krótki test zamieszczony na stronie doyouknowpolska.pl każdy internauta może sprawdzić, w jakim stopniu opanował język młodych Polaków. Oprócz znajomości znaczenia wielu słów i zwrotów takich jak "beka", "afterek", "wypas", "zonk" czy "rozkminiać", można też poznać ich praktyczne zastosowania. Tłem dla wybranych haseł będą ilustrujące je zdjęcia, jednocześnie przedstawiające współczesną Polskę.

Jak podkreślał minister Sikorski, serwis ma być bardzo dynamiczny. - Podczas polskiej prezydencji w UE chcemy przekazać innym krajom naszą energię - mówił. Każdy będzie mógł wzbogacić istniejącą już bazę o własne słowa i fotografie. Tłumaczenia wyrazów i opisy będą przedstawione w języku angielskim, gdyż serwis ma trafić do jak największej grupy odbiorców. W kolejnych miesiącach Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie komunikowało projekt "Do You Know Polska?" poza granicami, docierając do młodych ludzi chętnych do odwiedzenia naszego kraju w ramach stypendiów, w celach turystycznych lub podczas EURO 2012.

Jak oceniasz ten pomysł? Weź udział w sondzie! (z prawej strony)

W promocję portalu zaangażowały się również znane postacie nowoczesnej kultury Polski. Wśród nich byli: fotografik Lidia Popiel, znawca współczesnego języka młodzieżowego Bartek Chaciński oraz aktorka Grażyna Wolszczak. Podkreślali oni, jaką szansą dla wizerunku Polski jest powstający serwis. Strona internetowa doyouknowpolska.pl - dodawali - ma pokazywać, że żyjemy w fascynującym i pociągającym kraju z nowoczesną kulturą, ciekawymi ludźmi i intrygującym językiem.

Minister Sikorski podczas konferencji został zapytany, czy nie obawia się formy, jakiej użyto w tym projekcie. Do tej pory MSZ nie był kojarzony z tego typu niestandardowymi akcjami. Minister odpowiedział, że bez ryzyka nie ma sukcesu, i jeszcze raz podkreślił ogromną rolę młodzieży w promowaniu Polski.

Pomysły na promocję Polski za granicą nie zawsze okazują się fortunne. Przykładem - kontrowersyjny komiks o Fryderyku Chopinie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

kati
 • kati
 • 10.06.2011 15:32

tacy mlodzi, a takie pierniki: "ja takich slow nie uzywam, fuj, fuj", "posluguje sie tylko i wylacznie wspaniala polszczyzna, oh, ah"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Łukasz Wójcicki
 • Łukasz Wójcicki
 • 06.06.2011 10:34

Problemem Radka jest zdziecinnienie połączone z niewysokim poziomem inteligencji.
Ten człowiek cokolwiek powie to obciach i żenada, godny następca pani Fotygi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
alicja
 • alicja
 • 05.06.2011 13:20

Szata graficzna strony bardzo ladna, prosta, bez zadnych zbednych dodatkow, ale sama tresc - no coz, moze i wciaz zaliczam sie do NASTOlatek, ale takich slow nie uzywam, a wrecz drazni mnie jak ktos rozmawiajac ze mna ich uzywa :) uwazam, ze moznaby zamiescic na niej wiele ciekawostek polskich ale poprawnych, ktore mozna znalezc w slowniku polskim. Pozdrawiam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
niePOspolity
 • niePOspolity
 • 04.06.2011 12:30

Ten pan Radek kpi sobie z Polski i Polaków. W żadnym cywilizowanym kraju nie dopuszczono by do takiej "promocji".
Jak długo jeszcze pozwolimy sobie na POmiatanie przez POlskojęzycznych zarządców.
Całe szczęście,że nie długo wybory i może Naród wreszcie się obudzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powyżej opisany pomysł na - podobno - promocję Polski, jest błędem i porażką. Widać że nie sprecyzowano przed robieniem kampanii: celu, produktu i targetu (grupy docelowej), przez co kampania może Polsce jedynie zaszkodzić. Bowiem: 1) ukazano dynamiczne szaleństwa, które można robić w innych krajach lepiej i wygodniej i które nie są cechą charakterystyczną Polski - bowiem jak ktoś ma ochotę na takie dynamiczne szaleństwa pojedzie tam gdzie jest cieplej, gdzie są większe imprezy, popularniejsze zespoły rockowe czy metalowe, legalne narkotyki, lepsze skocznie czy tory, itd., czyli np. popalić trawkę w Holandii, na wolny seks na Ibizę, aby potańczyć na techno party w Niemczech, itd. bo w Polsce nie ma nawet porządnych terenów dla deskorolkarzy; 2) wszystko jest wykonane w j. angielskim a większość turystów przyjeżdżających do Polski czy pragnących przyjechać nie jest anglojęzyczna - bo to są Niemcy zainteresowani swoimi dawnymi ziemiami, Azjaci dla których Polska jest egzotyczna (nie z powodu tego co mają też u siebie a co jest na promocyjnych filmikach), Arabowie którzy przyjeżdżają do Polski zwykle na studia a nie aby imprezować, osoby z USA - których często przodkowie byli Polakami - i którzy chcą poznać korzenie a nie nowoczesność, itd. itp. 3) Chwalenie się słowami - takimi jak "beka", "afterek", "wypas", "zonk" czy "rozkminiać" - które nawet nie są polskie, których nie ma w słownikach poprawnej polszczyzny, i których większość Polaków nie zna, jest kolejnym błędem - język polski jest bardzo trudny i w porozumiewaniu się przy pomocy nieznanych Polakom słów trudno wymawialnych taka reklama jest antypromocją (to może być jedynie ciekawostka i to jedynie dla Polaków, którzy biegle znają j. polski). Więc co niby ma być produktem, kto niby ma być grupą docelową tej "promocji" i jaki ma być jej cel, co ona ma zmienić w wizerunku Polski na jej korzyść? Czy politycy i inwestorzy zaczną dzięki tej "promocji" traktować Polskę jako poważnego partnera? Czy obcokrajowcy zainteresowani historią, zabytkami, tradycją i egzotyką Polski po obejrzeniu tego (bez zrozumienia słów) zechcą do nas przyjechać? Czy nastawiona ludycznie młodzież przyjedzie do Polski jeździć na rolkach, brać udział w imprezach masowych, ćpać, uprawiać przygodny seks i opalać się cały rok bo u nas jest zawsze gorąco? Kampania jest kompletnie chybiona i może przynieść tylko szkodę dla Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sonda przy artykule jest błędnie zrobiona, odpowiedzi do wyboru nie opisują najbardziej prawdopodobnych opinii o przedmiocie sondy, a z wyboru odpowiedzi które są, nie wynika odpowiedź na zadane w sondzie pytanie (pomijając kwestię że w sondzie użyto wyrazów promujących zupełnie inną kulturę niż polską i większości Polaków nie znanych lub niepoprawnych, takich jak: cool, sztuczne (wyjście) czy obciach). Np. mi nie przeszkadza że "dorośli są młodzieżowi" - jak to kalecznie ujął twórca sondy, ani nie uważam pomysłu za "totalny obciach", ale uważam za błąd, i już dla mnie nie ma odwiedzi w której mógłbym wyrazić swoją opinię w tej sondzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosc
 • gosc
 • 03.06.2011 22:12

Wytrzymalem 20 sekund, bo rozumiem polski. Czy ktos z was wszedlby na podobna strone np wegierska i wytrzymal dluzej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tez jestem młoda, ale takich słów staram sie bardzo rzadko używac chyba, że tak dla żartów! Uważam, że nasz polski język jest tak ładny, że w codziennym życiu trzeba naszych polskich słow używac, a nie jakich skrótów czy wymyslonych słów. Sama czasem sie zastanawiam co młodzież mówi miedzy sobą, fajne to jest w szkole średniej ale mniej w dorosłym życiu. Osobiście nie mam nic do takich słów. ALe nie wiem czy obcokrajowycy będę sie tego uczyli :), trzeba zapytac jakiegos zaprzyjaźnionego obcokrajowca :)), czy tak pomysł mu sie podoba:)... Byłam na stronie, ale zbyt wiele tak nie znalazłam, może w przyszłości będzie na niej coś więcej. :))
Pozdrawiam, fajny tekst! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
michal
 • michal
 • 03.06.2011 21:04

Radku, lubie Cie, ale ta strona to jakkiś zart. Tam nic nie ma oprócz definicji paru słówek.
Nawet jesli ich będzie wiecej to myślicie że obcokrajowiec będzie się ich uczył, że go to zainteresuje? Żartujecie sobie chyba?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.