Facebook Google+ Twitter

Sikorski: Polska i Litwa mają wspólne interesy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-22 20:14

Polska i Litwa mają wspólne interesy, które będą razem realizować w NATO i Unii Europejskiej. Tak swoje spotkanie podsumowali ministrowie spraw zagranicznych Polski i Litwy.

Podczas spotkania Radosław Sikorski pytał Vygaudasa Usackasa o termin i sposób rozwiązania problemów żywotnych dla Polaków mieszkających na Litwie: zwrot przywłaszczonych przez władze radzieckie ziem, Kartę Polaka i pisownię nazwisk.

Vygaudas Usackas powiedział, że w sprawie odzyskiwania majątku zabranego przez Sowietów niedawno nową koncepcję przedstawił litewski minister rolnictwa. Zaproponował, aby zamiast właściwego majątku oddawać prawowitym właścicielom tereny leśne. Dotyczy to w szczególności terenów wokół Wilna, które przez ostatnie dziesięciolecia bardzo się rozwijały.

Minister Usackas wyraził nadzieję, że w sprawie Karty Polaka powstanie specjalna komisja, składająca się z przedstawicieli obu państw. Miałaby ona znaleźć sposób na zlikwidowanie przeszkód blokujących uprawnienia do Karty na Litwie.

W sprawie polskiej pisowni nazwisk na Litwie toczy się dyskusja w parlamencie. W najbliższym czasie do Trybunału Konstytucyjnego zostanie skierowane zapytanie w tej sprawie.

Vygaudas Usackas zaproponował ministrowi Sikorskiego zorganizowanie w przyszłym roku wspólnej konferencji historycznej z okazji sześćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Mieliby w niej wziąć udział naukowcy z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.