Facebook Google+ Twitter

Sikorski: Polska rozważa wysłanie do Afganistanu 600 dodatkowych żołnierzy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-02 17:32

Polska zastanawia się nad wysłaniem do Afganistanu dodatkowych żołnierzy - potwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Minister obrony narodowej Bogdan Klich dodał, że rozważane jest wysłanie 600 naszych wojskowych do Afganistanu i pozostawienie w odwodzie 200 żołnierzy w kraju.

Jak dowiedziała się IAR, 200 żołnierzy mielibyśmy wysłać już w lutym przyszłego roku, a pozostałych 400 w kwietniu.

Dodatkowe wydatki związane z możliwym zwiększeniem polskiego kontyngentu w Afganistanie wyniosłyby około 80 milionów złotych. Tegoroczne wydatki na ten cel wynoszą około 663 milionów złotych. Minister Klich zapewnił, że środki na ten cel są przygotowane.

Szef MSZ zaznaczył jenak, że nie zapadła jeszcze formalna decyzja w sprawie wysłania dodatkowych sił. Dodał jednak, że uzupełnienie naszych sił w Afganistanie wpisywałoby się w nową strategię dla tego kraju opartą na propozycjach dowodzącego siłami NATO w Afganistanie generała Stanleya McChrystala. W myśl tej strategii prezydent USA zdecydował się na wysłanie dodatkowych żołnierzy amerykańskich do tego kraju.

Barack Obama zapowiedział, że kontyngent Stanów Zjednoczonych będzie większy o 30 tysięcy osób.

Radosław Sikorski powiedział, że ewentualne wysłanie dodatkowych sił polskich do Afganistanu miałoby pomóc władzom tego kraju w zapewnieniu bezpieczeństwa w kraju. Jego zdaniem - dzięki temu wojsko afgańskie i policja uzyskałyby pomoc w zwalczaniu talibów, a władze mogłyby skupić się na walce z korupcją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.