Facebook Google+ Twitter

Sikorski: Szczyt w Pradze to sukces Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-08 08:51

Zdaniem Radosława Sikorskiego, szczyt w Pradze jest sukcesem Polski. Minister spraw zagranicznych zauważył, że zainaugurowane wczoraj Partnerstwo Wschodnie jest pierwszą polską inicjatywą, do której przekonaliśmy całą Unię Europejską.

Sikorski nie uważa Partnerstwa za drobny gest w stronę wschodniej Europy. Jak dodał, mają o tym świadczyć środki, które będą przeznaczone na ten projekt - budżet minimalny w wysokości 600 milionów euro. Pieniądze te będą pomnażane przez wkłady instytucji finansowych, ponadto Polska również przekaże fundusze na cel związany z Partnerstwem.

Szef MSZtu podkreślił, że uczestnictwo Białorusi w Partnerstwie nie jest bezwarunkowe i wyraził nadzieję, że udział w inicjatywie ukierunkuje białoruskie władze na standardy europejskie oraz przestrzeganie praw człowieka. Radosław Sikorski ponadto poinformował, że Polska prowadzi stały dialog z opozycją białoruską i osobiście przyjął jej liderów w MSZ w zeszłym tygodniu.

Do bliższej współpracy z Unią Europejską oficjalnie zaproszono sześć krajów zza wschodniej - Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, Białoruś, Armenię i Azerbejdżan. Oferta Partnerstwa Wschodniego to: współpraca energetyczna, otwarcie strefy wolnego handlu i pomoc w dostosowaniu prawa do europejskich standardów. Nie gwarantuje ono jednak członkostwa we Wspólnocie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.