Facebook Google+ Twitter

Sikorski: UE jest skłonna znieść sankcje dla Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-06 17:24

Unia Europejska jest skłonna znieść sankcje nałożone na Białoruś. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Awinionie.

Polska propozycja zniesienia sankcji pojawiła się, gdy reżim Aleksandra Łukaszenki wypuścił na wolność wszystkich więźniów politycznych. Radosław Sikorski powiedział, że skoro Unia zdecydowała się znieść sankcje nałożone na Kubę, gdzie w więzieniach wciąż przetrzymywanych jest ponad trzystu działaczy opozycji demokratycznej, to tym bardziej powinna znieść je wobec Białorusi. Szef polskiej dyplomacji dał jednak do zrozumienia, że powinno to nastąpić po wyborach parlamentarnych, które odbędą się za 3 tygodnie.

Takie głosy dobiegają też z innych europejskich stolic. Na przykład Londyn uważa, że dopiero wybory będą sprawdzianem dla białoruskiego reżimu i jeśli zostaną przeprowadzone uczciwie, wtedy Unia mogłaby się zastanowić nad złagodzeniem tonu.

Propozycja zniesienia sankcji, to zmiana w polskiej polityce dotyczącej Białorusi. Do tej pory to właśnie Warszawa domagała się od Unii Europejskiej stanowczych działań wobec władz w Mińsku. Unia nałożyła sankcje na Białoruś przed czterema laty w związku z notorycznym łamaniem praw człowieka i zasad demokracji. Wspólnota zakazała wjazdu na swój teren działaczom białoruskiego reżimu i zamroziła ich aktywa finansowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.