Facebook Google+ Twitter

Sikorski ustalił Nagrodę "Solidarności" za 4 mln zł. "Polskiego Pokojowego Nobla"

Nagroda zostanie przyznana w rocznicę 4 czerwca osobie, która wniosła szczególny wkład w budowę demokracji w poszanowaniu zasad solidarności. Laureat zostanie wybrany decyzją 15 wybitnych postaci świata kultury, polityki i sztuki.

 / Fot. By Wistula (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsNiespełna miesiąc temu portal naTemat donosił, że z inicjatywy ministra spraw zagranicznych - Radosława Sikorskiego, Kancelarii Premiera i Pałacu Prezydenckiego ustanowiono Nagrodę "Solidarności". Gala, na której zostanie wręczona, ma stanowić część obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.

Minister Sikorski w celu wytypowania odpowiedniego kandydata wysłał listy do grona 15 zasłużonych osób, wśród których znaleźli się zarówno działacze polityczni jak i ludzie kultury. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" z puli wynoszącej 1 mln euro nagrodzony otrzyma 250 tys. Głowna część nagrody - 700 tys. euro będzie przekazana na wskazany przez laureata cel charytatywny. Pozostałe 50 tys. euro otrzyma osoba bądź grupa na "studialna podróż po Polsce".

Nagroda zostanie ufundowana ze środków pochodzących z funduszu przedakcesyjnego, które Polska otrzymała przed 2004 rokiem na dostosowanie się do standardów Unii Europejskiej.

Wybory określane jako czerwcowe przeprowadzone zostały 4 i 19 czerwca 1989 r. i stanowiły efekt ustaleń obrad Okrągłego Stołu. Były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami od zakończenia II wojny światowej. Do Sejmu PRL wybrano 460 posłów zaś do nowo powstałego Senatu 100 senatorów, przy czym kandydaci PZPR i jej partii satelickich mieli zapewnioną obsadę 299 miejsc w Sejmie. Do Senatu weszło wówczas 99 kandydatów Akcji Wyborczej "Solidarność" i jeden kandydat niezależny. Był to wielki sukces opozycji demokratycznej, dzięki któremu jej przedstawiciele uzyskali realne wpływy polityczne i przyspieszyli proces upadku ustroju komunistycznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.