Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2076 miejsce

Siła i Honor. Inauguracja Stowarzyszenia im. Gen. S. Petelickiego

13 września 2013 r. podczas konferencji naukowej "Służby i Wojska Specjalne RP w operacjach poza granicami Polski" na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie odbyła się inauguracja działalności Stowarzyszenia im. Gen. Sławomira Petelickiego.

Ogólnopolska konferencja naukowa Stowarzyszenie im. Gen. Sławomira Petelickiego razem z Dowództwem Wojsk Specjalnych, Akademią Obrony Narodowej i Polskim Lobby Przemysłowym im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Aeroklubem Warszawskim zorganizowało 13 września 2013 roku w Akademii Obrony Narodowej ogólnopolską konferencję naukową dotyczącą roli i znaczenia Wojsk Specjalnych dla bezpieczeństwa Polski i na arenie międzynarodowej. Jej celem była identyfikacja potrzeb i możliwości użycia polskich służb i wojsk specjalnych w operacjach prowadzonych poza granicami kraju. Zaprezentowano na niej doświadczenia i wnioski z operacji specjalnych prowadzonych przez jednostki Polskich Wojsk Specjalnych w trakcie działań bojowych w Iraku i Afganistanie.

Podczas konferencji, w dniu 67. rocznicy urodzin Generała Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, Stowarzyszenie jego imienia oficjalnie zainaugurowało swoją działalność. Organizacja została założona przez przyjaciół Generała i Agnieszkę Petelicką, wdowę po Generale.

Agnieszka Petelicka podczas uroczystego rozpoczęcia działalności Stowarzyszenia im. Gen. Sławomira Petelickiego / Fot. MCKISS- "Żył GROM-em, dla wielu żołnierzy był jak ojciec. Kiedy rozmawiam z jego przyjaciółmi, słyszę, że wciąż w uszach dźwięczy im motto „Siła i Honor". – mówiła na rozpoczęciu Agnieszka Petelicka. – "To Stowarzyszenie jest pośmiertnym hołdem, który mu składamy."

Ogólnopolska Konferencja naukowa "Służby i Wojska Specjalne RP w operacjach poza granicami Polski" / Fot. MCKISSPodczas inauguracji przedstawiony został zakres działalności Stowarzyszenia im. Gen. Sławomira Petelickiego. Organizacja ma za zadanie niesienie pomocy i wsparcia byłym i obecnym żołnierzom jednostek specjalnych oraz ich rodzinom. Stowarzyszenie ma pomagać byłym żołnierzom w rozpoczęciu życia po służbie. W programie działalności znajdują się m.in. szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i obronności oraz szkolenia dla żołnierzy odchodzących z jednostek specjalnych, które pozwolą im przestawić się na tory funkcjonowania w biznesie.

Ogólnopolska Konferencja naukowa "Służby i Wojska Specjalne RP w operacjach poza granicami Polski" / Fot. Menu GroupStowarzyszenie będzie zajmować się także kultywowaniem wśród polskiego społeczeństwa chlubnych tradycji polskich jednostek specjalnych, godności i poszanowania do munduru Wojska Polskiego oraz krzewieniem postaw patriotycznych. Przyjaciele Gen. Petelickiego w najbliższych planach mają m.in. zorganizowanie obozu historyczno-sportowego dla dzieci i młodzieży oraz uliczną grę "Śladami cichociemnych".

Wśród celów Stowarzyszenia jest dbanie o pielęgnowanie pamięci o Generale Sławomirze Petelickim, legendzie Wojska Polskiego, człowieku, któremu nasz kraj zawdzięcza bardzo wiele. - "To była nietuzinkowa postać, wierzę, że tylko ktoś tak zdecydowany i bezkompromisowy mógł stworzyć GROM". - mówił podczas inauguracji Gromosław Czempiński.

Bogdan Węgrzynek, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia im. Gen. Sławomira Petelickiego / Fot. MCKISSPrezydentem Stowarzyszenia im. Gen. Sławomira Petelickiego jest płk Tadeusz Sapierzyński, dowódca GROM w latach 2004-2006, Dyrektorem Generalnym Stowarzyszenia Bogdan Węgrzynek, wychowanek Generała, obecnie Prezes Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw, a członkami zarządu Agnieszka Petelicka, Gromosław Czempiński, szef Urzędu Ochrony Państwa (w latach 1993-1996), generał brygady w stanie spoczynku i Adam Rapacki, generał policji, minister spraw wewnętrznych i administracji (2007-2011) i wiceminister spraw wewnętrznych (2011-2012).

Konferencja naukowa odbyła się w ramach tzw. Memorial Days i była połączona z dużą imprezą "Bemowo on Air" na lotnisku Warszawa-Babice 14-15 września 2013 roku, gdzie odbyły się pokazy lotnictwa cywilnego. W czasie współorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Gen. Petelickiego "Bemowo On Air" został także zaprezentowany pokaz sprawności bojowej operatorów jednostki specjalnej GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów, Morskiej Jednostki Działań Specjalnych FORMOZA, AGAT i Nil, można było także obejrzeć uzbrojenie i wyposażenie współczesnych jednostek specjalnych Wojska Polskiego.

Generał Sławomir Petelicki znany jest przede wszystkim ze stworzenia i dowodzenia jednostką wojskową Wojsk Specjalnych GROM, jednej z najlepszych na świecie. Jest to wielkie dzieło Generała. Polska ma u niego ogromny dług. Generał Petelicki był wielkim patriotą, służył Ojczyźnie oddając jej całe serce i całe życie. Miał także silną osobowość, charyzmę, dzięki której porwał za sobą ludzi. Zajmował się nie tylko wojskiem i problemami związanymi z bezpieczeństwem państwa, ale myślał także o społeczeństwie, o konieczności zaistnienia pewnej zmiany pokoleniowej, uczył Polaków, nie tylko wojskowych, szacunku do munduru i pracy żołnierzy. Mam nadzieję, że postać Generała Sławomira Petelickiego będzie przekazywana dla pamięci następnych pokoleń Polaków.

Anna Figiel

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.