Facebook Google+ Twitter

Siła mistyfikacji

Prima aprilis jest raz w roku, ale często się zdarza, że jesteśmy "wkręcani" przez mass media, celowo wprowadzani w błąd. Oto kilka przykładów głośnych fałszerstw, którymi żył cały świat.

Na początek warto wyjaśnić co to w ogóle jest mistyfikacja. Słowo to pochodzi od francuskiego mystification - celowe wprowadzanie w błąd, udawanie kogoś innego, tworzenie pozorów lub aranżowanie fałszywych instytucji, sytuacji (Wikipedia). Czym jednak mistyfikacja różni się od kłamstwa? Prawdopodobnie tym, że zjawisko mistyfikacji jest głównie stosowne w odniesieniu do medialnych lub naukowych prowokacji mających na celu wprowadzenie szarego obywatela w błąd. Poniżej przedstawiam kilka głośnych przypadków mistyfikacji:

Kręgi w zbożu

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d5/CropCircleW.jpg/800px-CropCircleW.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d5/CropCircleW.jpg/800px-CropCircleW.jpgKażdy z nas słyszał o tajemniczych piktogramach pojawiających się w różnych częściach świata. Przybierają nieraz nieprawdopodobne kształty i na pierwszy rzut oka nie mogą być dziełem człowieka. Jednak mało kto wie, że kręgi w zbożu zaczęły się pojawiać na obszarze Anglii i stawały się coraz bardziej złożone. To kosmici czy ludzie stawali się coraz mądrzejsi?

Najprawdopodobniej to drugie. Wszystko zawdzięczamy dwóm, wówczas młodym studentom - Dougowi Bowerowi i Dave'owi Chorley'owi. Przyznali oni w 10 lat po tzn. "brytyjskiej epidemii", że większość powstałych w tym czasie tajemniczych wzorów na polach nieświadomych rolników jest ich dziełem. Pierwszy z nich stworzyli dla zabawy, a kolejne powstawały po ogromnym rozgłosie medialnym i zainteresowaniu społeczeństwa. Pierwsze piktogramy były bardzo prymitywne, z czasem jednak Bower i Chorley tworzyli coraz bardziej skomplikowane kształty. Nieważne jednak czy powstaje piktogram o kilku czy kilkuset mniejszych kręgach, i tak każdy tworzony jest tak samo, za pomocą bardzo prostych narzędzi takich jak deska i sznurki.

Istnieje nawet wyspecjalizowana firma Circle Makers zajmująca się tworzeniem kręgów zbożowych na zamówienie. Jednak miłośnicy UFO uważają, że wiele kręgów nie jest dziełem człowieka. A może kolejnych studentów?

Reportaż telewizyjny z 1991 r. z "kosmicznej" mistyfikacji

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.