Facebook Google+ Twitter

Siła pojednania - "Invictus. Igrając z wrogiem"

"Invictus. Igrając z wrogiem" to opowieść o zdolnościach dyplomatycznych i politycznych Nelsona Mandeli. Człowieka wysokiej klasy i inteligencji, który Republice Południowej Afryki, zamiast odwetu i przemocy, zaproponował pojednanie.

Okładka książki "Invictus. Igrając z wrogiem" Johna Carlinga. / Fot. Materiały promocyjneKsiążka powstała dzięki licznym wywiadom przeprowadzonym przez autora - Johna Carlina - z Nelsonem Mandelą w latach 1993-95. Ale nie tylko z nim. Wywiady powstały w czasie, gdy John Carlin pracował w RPA jako zagraniczny korespondent. I tę osobistą relację ludzi, o których Carlin pisze, w tekście bardzo wyraźnie widać.

Główny wątek to jednak mecz rugby, który miał miejsce 25 czerwca 1995 roku na stadionie Ellis Park. Mecz o puchar świata. I mistrzostwo Mandeli, który sprawił, że kibice tego meczu, wszyscy mieszkańcy RPA jednogłośnie, niezależnie od koloru skóry, kibicowali jednej drużynie. Dlaczego to takie niezwykłe? Otóż, jeszcze kilka miesięcy przed tą pamiętną datą, narodowa drużyna RPA kojarzyła się wszystkim czarnoskórym mieszkańcom tego kraju jedynie z wrogiem, uciskiem, nietolerancją. Skojarzenia te były tak silne, że zawzięcie kibicowali oni zawsze drużynie przeciwnej. Kto przeczyta tę książkę, na zawsze zmieni podejście do apartheidów.

Nelson Mandela, który wyszedł z więzienia po 27 latach, nie miał w planach podsycania antagonizmów. Wyciągnął rękę nawet do tych, przez których został bezpośrednio wsadzony do więzienia na tak długo.

Książka ta to także ciekawie podany znaczący fragment historii RPA, a niekiedy całego kontynentu. Z pewnością jest to tekst przełomowy i unikatowy. Ważny dla każdego kto nie tylko interesuje się historią, ale także wszelkimi przemianami społecznymi.

Myślę, że warto dodać, iż film w reżyserii Clinta Eastwooda, z Morganem Freemanem w roli głównej już niebawem w kinach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.