Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13539 miejsce

Siłacze zmierzą się na zawodach w Gdańsku

2 marca 2014 roku w gdańskim klubie Fitness LEON, jednym z najstarszych i najsilniejszych ośrodków sportu odważnikowego w Polsce, odbędą się Mistrzostwa Gdańska KETTLEBELL.

Kettlebell – rosyjska gimnastyka dla twardzieli / Fot. Marta Lichnerowicz2 marca 2014 roku w gdańskim klubie Fitness LEON, jednym z najstarszych i najsilniejszych ośrodków sportu odważnikowego w Polsce, odbędą się Mistrzostwa Gdańska KETTLEBELL. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Kettlebell i Fitness oraz amerykańska federacja International Kettlebell Lifting Federation. Swój udział zapowiedziała cała czołówka polskich zawodników oraz najlepsi instruktorzy. Do Gdańska z Colorado przyleci między innymi amerykański prezes i główny szkoleniowiec IKLF Nicco RITHNER

Kettlebell to także dyscyplina sportowa, na całym świecie na jej określenie używa się jej rosyjskiej nazwy: giriewoj sport (od giria – odważnik kettlebell). W zależności od federacji i rodzaju zawodów obowiązują różne zasady ich rozgrywania. Zazwyczaj trwają one 10 minut, podczas których zawodnicy starają się wykonać jak największą ilość powtórzeń (najczęściej są to tzw. podrzuty oburącz, rwania jednorącz i nadrzuty z podrzutem oburącz). Uczestnicy używają zazwyczaj kul o wadze: mężczyźni - 32 kg lub 24 kg, kobiety – 24 kg lub 16 kg. To sport dla wybranych, dla prawdziwych twardzieli, bo kto inny potrafiłby wymachiwać bez przerwy przez 10 minut 64 kilogramowym ciężarem (2 kule po 32 kilogramy)? W Polsce z pewnością nie byłoby łatwo znaleźć zbyt wiele osób które podołałyby takiemu wyzwaniu. Dlatego amerykańska federacja International Kettlebell Lifting Federation od kilku lat propaguje łagodną wersję giriewoj sport o nazwie BOLT. Wprowadzono liczne ułatwienia w porównaniu z klasycznym giriewoj sport (można odłożyć kulę i odpocząć, można dowolną ilość razy zmieniać rękę przy ćwiczeniach jednorącz). Zawodnicy sami określają też z jakim ciężarem kul startują, a o końcowym wyniku decyduje ilość powtórzeń i zastosowany ciężar. Można powiedzieć, że BOLT to taki giriewoj sport dla początkujących.

Kettlebell – rosyjska gimnastyka dla twardzieli robi się z roku na rok coraz bardziej popularna na całym świecie. Ćwiczenia z kulistymi odważnikami (takimi jak na rycinach przedstawiających XIX-wiecznych siłaczy) powodują niewiarygodny wręcz wzrost siły i wytrzymałości. Spalane są przy tym ogromne ilości tłuszczu (według miesięcznika „Men’s Health” większe niż podczas biegania). Zwolennicy tej formy aktywności sportowej zachowują przy tym smukłą sylwetkę, gdyż siła nie pochodzi z rozbudowanej muskulatury, a z umiejętności harmnonijnej współpracy wielu mięśni.

Więcej informacji o zawodach można znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Kettlebell i Fitness: www.kettlebell.org.pl lub telefonicznie u gospodarza zawodów, w klubie Fitness LEON tel. 58 300 40 50.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.