Facebook Google+ Twitter

"Silence please!"

"Silence please" to wystawa, która gościła niedawno w Sopocie. Wystawione prace oprócz swoich walorów estetycznych łączyło jedno - cisza.

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie niedawno można było podziwiać wystawę "Silence please!", będącą przeglądem prac wybitnych, polskich artystów: Andrzeja Bednarczyka, Sławomira Brzoski, Marka Chlandy, Stefana Gierowskiego, Jacka Sempolińskiego, Koji Kamoji, Wojciecha Łazarczyka i Sławomira Sobczaka. Marek Chlanda "Święci", 2010. / Fot. Małgorzata Osowiecka

Prezentacja miała służyć ukazaniu pojęcia "ciszy" w wielu aspektach, znaczeniach i sensach. Niektóre prace odnosiły się do zagadnienia "martwej ciszy", inne "ciszy złowrogiej". Cisza była tu tematem przewodnim, stwarzającym widzowi pole do własnych interpretacji i nadania znaczenia.
Wystawione prace cechowała bardzo oszczędna forma i brak hałaśliwego spektaklu. Jednak, według mnie, z pewnością nie zabrakło niepokoju i wewnętrznego chaosu. Niektóre prace, mimo że były jedynie "maźnięciem" pędzla czy "dotykiem" dłuta, naprawdę poruszały i wzbudzały intensywne emocje. Nad niektórymi pracami długo się zastanawiałam, doszukując się w nich znaczenia, które za każdym razem interpretowałam w ciszy.Sławomir Brzoska, "Fin dy cycle". / Fot. Małgorzata Osowiecka

Wystawione prace, poza oszczędną formą, cechowała też stonowana kolorystyka: biel, odcienie szarości, brązy i błękity. Instalacją, która zdecydowanie się odznaczała, była zielona łódka autorstwa Koji Kamoji, podobnie niektóre obrazy Jacka Sępolińskiego (sporo czerwieni). Jednak nie zaburzało to charakteru całości, a jeszcze bardziej potęgowało efekt. Bardzo ciekawym eksponatem była niewielka kula umieszczona na podeście, którego blat był pełen różnych sentencji. Było ich tak wiele, że nie zdołałam przeczytać nawet połowy z nich. Patrząc na planszę miało się wrażenie, że to nic nie znaczące esy i floresy. Jednak przy bliższym przyjrzeniu się, plansza wręcz "krzyczała" treścią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.