Facebook Google+ Twitter

"Silent Revolution" - nastrojowa płyta zespołu La Fleur Fatale

Płyta "Silent Revolution" szwedzkiego zespołu La Fleur Fatale, mimo że wydana w 2009 roku wciąż pieści moje uszy...

La Fleur Fatale grają pop-rocka ze skłonnością do retro a la The Beatles i The Beach Boys (a momentami nawet jak Stonesi - "Sting Me"). Mówię pop w takim sensie, w jakim rozumiała go czwórka z Liverpoolu. Nie chodzi o syntetyczne brzmienie, ale o komasowanie emocji i niezamykanie się na szablon zwrotka - refren - zwrotka - refren - łącznik - refren.

Co przede wszystkim cechuje ten zespół i płytę, to jakaś słowiańska melodyka, jakieś zamiłowanie do pięknego smęcenia. W "Release The Colors In Me" mamy balsamiczne połączenie "While My Guitar Gently Weeps" w wykonaniu McCartneya z "I'm A Believer" The Beach Boys. Bajkowo to wszystko brzmi, naprawdę. Myślę, że duża w tym też zasługa głosu wokalisty, mollowego, nastrojowego, płaczącego.

Cały album jest grą nie tylko na gitarach, ale i grą z tradycją. Tak jakby bez niej nie można było. Tak jakby to ona właśnie była tym pierwszym, najważniejszym punktem odniesienia. "Nie możesz grać muzyki nie wiedząc kto był przed tobą" - powiedział kiedyś Jack White z White Stripes. Zespół La Fleur Fatale zdaje się mówić swoją muzyką to samo.

Owszem, czasami troszkę za mocno słychać inspiracje ("The Winding Stairs To Dawn"), ale może tak właśnie miało być. Przynajmniej wiadomo, że zespół szanuje tradycje. Czasami wznosi się ponad nią, jak w utworze "Astral Girl", który kiedy brzmi nam w uszach to możemy śmiało powiedzieć: tak, ten zespół jest dobry, oryginalny, warty wszystkiego...

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że gdyby The Beatles żyli i wciąż grali jak Rolling Stones, to brzmieliby właśnie tak jak na płycie "Silent Revolution" La Fleur Fatale.

Strona zespołu: http://www.myspace.com/lafleurfataletheband

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.