Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22895 miejsce

"Silentium Universi" Dariusza Domagalskiego - recenzja książki

Dariusz Domagalski dał się poznać głównie jako autor poczytnego "Cyklu Krzyżackiego", składającego się z czterech powieści. Jego najnowsze dzieło - "Silentium Universi" to całkowicie inna bajka, o ile można tak ująć powieść fantastyczną z... postapokaliptycznymi elementami.

 / Fot. FS"Rok 2055. Nadszedł czas, by poszukać sobie nowego domu. Ziemia jest już kompletnie wyjałowionym globem" - reklama nie pozostawia wątpliwości co do klimatu książki. I faktycznie ludzkość cierpi z powodu swoich błędów, szukając nowego miejsca do życia. Kompletnie zniszczona, przeludniona Ziemia, kończące się zasoby to wystarczające powody, aby osiedlić się na innej planecie. Kiedy dochodzi do oczekiwanego odkrycia nowej planety, przypominającej nieskalaną Ziemię, rozpoczyna się największa misja w historii ludzkości. Po raz pierwszy statek kosmiczny wraz z załogą ma opuścić układ słoneczny. Nie będzie jednak łatwo, oprócz trudności logistycznych pojawią się zagorzali przeciwnicy projektu, nazwanego dość wymownie "Raj Utracony".

Większość akcji w powieści rozgrywa się na pokładzie statku kosmicznego. Bohaterowie - dowódca Hubert Zettenberg uciekający przed ziemskimi problemami, fanatyczny astrofizyk Teodor Mayer, wiecznie wesoły Daniel Czarnecki, pokładowa psycholog Sina Finderman i inni będą musieli zmierzyć się z problemami wielomiesięcznej podróży. Samotność, rutyna, oddalenie od Ziemi, pustka, zaburzenie rytmu życia, mogą mieć duże konsekwencje. W dodatku im bliżej wymarzonej planety, tym częściej na pokładzie dzieje się coś złego. Wkrótce nawet dowódcę ogarną wątpliwości czy załoga zdoła dotrzeć do celu. Co z tego wyniknie?

Po skórkowym streszczeniu "Silentium Universi" może wydawać się, że fabuła powieści nie jest złożona. Na szczęście autor przez wiele lat pisząc książkę wplótł w nią wiele dodatkowych wątków. Projekt "Raj Utracony" to nie tylko próba ocalenia ludzkości, ale przede wszystkim walka dwóch ugrupowań religijnych. Po latach zastoju Kościół katolicki odbudował swoją pozycję i jest dominującą siłą na świecie, również polityczną. W swoich szeregach posiada (to oczywiście wiadomości niepotwierdzone) przeszkolonych zabójców i szpiegów. Jego największym problemem jest Kościół szatana, który również ma ogromne wpływy w polityce i biznesie. Okazuje się, że lot w kosmos będzie areną starć między nimi. Dlaczego? O tym czytelnik powinien przekonać się sam. Powieść ma jednakże więcej podobieństw do "Kodu da Vinci" Dana Browna aniżeli do typowej literatury "ekspedycyjno-kosmicznej". Autor wypowiadając się na temat swojego najnowszego dzieła przyznał, że chciał stworzyć powieść głębszą, wartościowszą, w której pojawiałby się wątek tożsamości Boga, elementy mistyczne i teologiczne. I tego czytelnik w mniejszym lub większym zakresie może się spodziewać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.