Facebook Google+ Twitter

Silesius dla Barańczaka

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2009-03-24 18:26

Stanisław Barańczak został laureatem tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Barańczak w piątek, 20 marca otrzymał Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Przewodniczący jury prof. Jacek Łukaszewicz wyjaśnił, że to względy formalne i merytoryczne zdecydowały o przyznaniu tejże nagrody dla Barańczaka. Jury bowiem rozpatruje kandydatury jedynie tych osób, które w 2008 r. wydały swoje książki. A właśnie w zeszłym roku miała miejsce publikacja książki Barańczaka pt. „Pegaz zdębiał”.
Prof. Łukaszewicz podkreślił olbrzymi wpływ twórczości Barańczaka na polską poezję. W informacji dla PAP powiedział: – Cały wielki ferment w polskiej poezji końca lat 60. i początku 70. zawdzięczamy w głównej mierze Barańczakowi. To on był głównym przedstawicielem nowej poezji mistycznej końca lat 60. To on w końcu tłumacząc z wielu języków, wprowadził do polskiej poezji szerokie grono twórców z Anglii, Ameryki czy Rosji - podkreślił.

Jury konkursu ogłosiło siedem nominacji do nagrody w kategorii książka roku i trzy nominacje w kategorii debiut roku. W kategorii książka roku nominowano następujące dzieła: „Baw się” Romana Honeta, „Gubione” Krystyny Miłobędzkiej, „Drobne!, drobne!” Edwarda Pasewicza, „Trap” Marcina Sendeckiego, „Filtry” Adama Wiedemanna, „Wszystko” Bohdana Zadury, a także „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach” Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego. Nominacje w kategorii debiut roku uzyskali: Dariusz Basiński za książkę „Motor kupił Duszan”, Sławomir Elsner za „Antypody” oraz Monika Mosiewicz za „Cosinus salsa”.

Uroczysta gala ogłoszenia nazwisk zwycięzców w poszczególnych kategoriach, jak również wręczenie statuetek, odbędzie się we wrocławskim Teatrze Polskim 17 kwietnia. Laureaci oprócz statuetki Silesiusa otrzymają również nagrody pieniężne: za całokształt twórczości 100 tys. zł, za książkę roku 50 tys. zł, za debiut zaś 20 tys. zł. Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest Miasto Wrocław. Nagroda za cel postawiła sobie promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji.

***
Stanisław Barańczak należy do poetów pokolenia tzw. „Nowej Fali”. Debiutował w 1965 r. Był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników, podziemnego kwartalnika „Zapis”, jak i „Zeszytów Literackich”. Od 1981 wykłada w USA literaturę polską na Harwardzie. Jest również redaktorem naczelnym „The Polish Review”. Ale Barańczak to także najwybitniejszy w drugiej połowie XX w. tłumacz na język polski anglojęzycznej poezji i poezji polskiej na język angielski.

Źródło: http://www.instytutksiazki.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.