Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6185 miejsce

Silesius. O statuetce Nagrody Poetyckiej Silesius opowiada rzeźbiarz Michał Staszczak

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius jest przyznawana poetom od 2008 roku. Oprócz wysokich nagród finansowych, poeci otrzymują statuetkę, zaprojektowaną przez młodego rzeźbiarza Michała Staszczaka, z którym udało mi się o niej porozmawiać.

Artysta i statuetka / Fot. Michał StaszczakJest Pan autorem statuetki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Czy może Pan o niej opowiedzieć?

W tym roku wykonuję statuetki Silesiusa już po raz czwarty. Jest to statuetka ważna dla mnie z kilku powodów. Po pierwsze jest nagrodą przyznawaną przez moje miasto rodzinne - Wrocław. Po drugie wręczana jest innym artystom, wielkim talentom, pracującym w całkiem innym materiale niż ja. Miło pomyśleć, że moja statuetka gości na przykład na półce u Różewicza i jest świadkiem powstawania jego kolejnych dzieł.

Jak powstała pierwsza statuetka Silesiusa?

I tu kolejny powód, dla którego lubię tę statuetkę. Przy jej tworzeniu dostałem dość dużą swobodę. Dlatego Silesius nie był dla mnie kolejnym zleceniem, ale małą formą rzeźbiarską, spójną z moją dotychczasową twórczością. Zarówno pod względem wykorzystanych motywów, jak i metody tworzenia.

Projekt statuetki Silesius / Fot. Michał StaszczakJak powstaje taka statuetka?

Najpierw odbywa się proces projektowy, koncepcyjny. Gromadzenie symboli, skojarzeń. W tym przypadku na statuetkę składa się łódka (mała, jednoosobowa), trochę bajkowa, jakby zrobiona z połówki orzecha, oraz pióro umieszczone na jej żaglu. Obydwa symbole nawiązują do twórczości, pisarstwa, przemijania, wędrówki, wolności.

Jeśli chodzi o aspekt bardziej techniczny, moje prace powstają często z istniejących elementów, faktur, przedmiotów, z których ściągam formy i łączę w modelu woskowym. Ostatnim etapem jest odlanie pracy z metalu, w tym przypadku z brązu. W związku z tym, że Silesius jest wręczany w 3 kategoriach - za całokształt twórczości, książka roku i debiut roku - statuetki różnią się nie tylko dedykacją na żaglu, ale również kolorem patyny.

Silesius jest wręczany w 3 kategoriach - za całokształt twórczości, książka roku, debiut roku. / Fot. StaszczakCzasem po gali wręczenia Silesiusów rozmawiam z nagrodzonymi poetami, którzy bardzo pozytywnie wypowiadają się na temat statuetki. Mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie i gratuluję serdecznie wszystkim laureatom nagrody.

Ja również gratuluję laureatom i Panu bardzo udanej statuetki.

Michał Staszczak - absolwent i pracownik naukowy Katedry Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się rzeźbą z metalu tworzoną metodą asamblażu. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe. Jest współorganizatorem wrocławskiego Festiwalu Wysokich Temperatur. Jego prace można oglądać na stronie michalstaszczak.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Cenne wyróznienie! Beato pozdrawiam - adm

Komentarz został ukrytyrozwiń

2008 - Nagroda za całokształt twórczości – Tadeusz Różewicz, Nagroda za debiut roku – Julia Szychowiak za tomik Po sobie, Nagroda za książkę roku – Andrzej Sosnowski za książkę Po tęczy
2009 - Nagroda za całokształt twórczości – Stanisław Barańczak, Nagroda za debiut roku – Dariusz Basiński za książkę Motor kupił Duszan, Nagroda za książkę roku – Krystyna Miłobędzka za książkę Gubione.
2010 - Nagroda za całokształt twórczości – Piotr Sommer, Nagroda za debiut roku – Jakobe Mansztajn za książkę Wiedeński high life, Nagroda za książkę roku – Piotr Matywiecki za książkę Powietrze i czerń
2011 - Urszula Kozioł została laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2011 za całokształt pracy twórczej. Więcej o nominowanych w tym roku na http://silesius.wroclaw.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
beata kalińska
  • beata kalińska
  • 03.05.2011 00:41

kto jeszcze oprócz Różewicza otrzymał tę statuetkę ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.