Facebook Google+ Twitter

Silne burze przejdą nad Mazowszem i Mazurami

Burzowe ostrzeżenia 1 stopnia dla Mazur i 2 stopnia dla Mazowsza wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na Mazurach wiatr może osiągnąć w porywach 50-65 km/h. Na Mazowszu w niektórych miejscach może wiać nawet z prędkością 100 km/h.

Nad Polską przewalać się będę bardzo silne burze. / Fot. Wikipedia.pl / public domain26 maja

Jeszcze dziś nad terytorium Polski wkroczą bardzo silne burze związane z przemieszczaniem się aktywnego frontu chłodnego. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał już stosowne ostrzeżenia.

Meteorolodzy z państwowego instytutu meteorologicznego wydali dziś dla całej zachodniej Polski ostrzeżenia drugiego stopnia (w skali 3-stopniowej) przed silnymi burzami. Na działanie ekstremalnych zjawisk pogodowych najbardziej narażone są województwa: zachodnio-pomorskie, pomorskie, Ziemia Lubuska, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie i łódzkie. W tych częściach kraju należy się spodziewać silnych burz z intensywnymi opadami deszczu, a nawet gradu. Opad deszczu lokalnie może wynosić 40 mm, a prędkość wiatru w porywach do 110 km/h.

Zdaniem synoptyków nieco lepsza sytuacja będzie panować w woj. opolskim, gdzie obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Tutaj możliwe jest przechodzenie burz z opadami deszczu do 20 mm oraz porywami wiatru osiągającymi prędkość 70 km/h.

Ostrzeżenia będą obowiązywać najpóźniej do godziny 9 rano 27 maja.

Ze względu na intensywność burz, powinniśmy spodziewać się połamanych gałęzi, utrudnień w komunikacji, uszkodzeń budynków, strat w uprawach rolnych, zakłóceń pracy urządzeń elektrycznych oraz realnego zagrożenia życia, spowodowanego uderzeniami piorunów i zagrożeniem pożarowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.05.2009 20:40

Polecam te mapy pogodowe http://www.pogoda.megapage.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.05.2009 22:21

no tak, to należy do górali - przepowiadać pogodę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że ta burza da mi chociaż jeszcze dwie godziny spokoju.
Skoro lato ma być burzowe, to ja go nie chcę :<

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.