Facebook Google+ Twitter

Silne trzęsienie ziemi na Górnym Śląsku

Dziś o godzinie 14.43 na większej części Górnego Śląska zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy trwały ok. 3 sekundy. Zastanawiające jest to, że trzęsienie odczuwalne było na tak dużym terenie. Przyczyną był ruch górotworu znajdującego się na teranie kopalni Bobrek w Bytomiu.


Najmocniej trzęsienie było odczuwalne w okolicy kopalni Siltech. Mikołaj Suchan Dziennik ZachodniOdczułem największe w moim życiu wstrząsy. W pierwszej chwili wydawało mi się, że jest to wyjątkowo mocne tąpnięcie w znajdującej się nieopodal prywatnej kopalni Siltech. Tymczasem, jak się okazuje, wstrząsy odczuwalne były w miejscach oddalonych nawet o kilkanaście kilometrów od Zabrza!

Na forach internetowych pojawiły się dziesiątki wpisów

(Zachowano oryginalną pisownię)

"Przed chwilą to jest 9 lutego 2006 r. około godziny 14.43 w Mikulczycach potężnie zatrząsł się cały piętrowy budynek mieszkalny w którym z rodziną od 2001 zamieszkuję. Wszyskie talerze powylatywały z szafki i się porozbijały, meble się przesuwały a niektóe popękały. Coś strasznego w życiu niczego takiego nie przeżyłam. Goście którzy mnie akurat odziewdzili w panice uciekli z budynku. Odkąd mieszkam w Mikulczycach nic podobnego się nie działo" – pisze na jednym z forów mieszkanka zabrzańskich Mikulczyc.

Z kolei inny mieszkaniec dodaje: "Mnie w garażu ściany pękły, zdążyłem uciec. Też bym się chciał dowiedzieć z jakiej przyczyny ?". Przerażeni mieszkańcy Bytomia pytają: "Czy ktoś wie co to było? Czy możemy sie czuć bezpiecznie ?".

  Mapa opracowana na podstawie danych sejsmograficznych EMSC. Widoczne wyróżnienie Śląska Trzęsienie ziemi o sile prawie 4 stopni w skali Richtera

Postanowiłem wejść na stronę internetową Europejskiego Centrum Sejsmologicznego, gdzie można na bieżąco śledzić zapis sejsmografów z całej Europy. To, co zobaczyłem, przeszło moje wszelkie przewidywania. Według witryny, w Polsce miało miejsce trzęsienie ziemi o sile prawie 4 stopni w skali Richtera! Wstrząsy o podobnej sile wystąpiły ostatnio jedynie w Iranie! Obecnie w żadnych mediach nie poinformowano o przyczynach wstrząsów. Również na stronach Górnośląskiego Instytutu Geologicznego panuje cisza.

Mieszkańcy są przerażeni. Nie wiedzą co się stało

Ludzie z przerażeniem rozmawiają o całej sytuacji.   Czy rzeczywiście doszło do jednego z największych ostatnimi laty trzęsień ziemi w Polsce? Zapewne najbliższe godziny i dni dadzą odpowiedź na to pytanie.

Jak poinformował Tadeusz Wierzgacz z Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, z Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach napłynęła informacja o silnym wstrząsie odczuwalnym w Katowicach i okolicach Bytomia. Wstrząs był odczuwalny na powierzchni ziemi, ale nie ma żadnych informacji o ewentualnych stratach spowodowanych trzęsieniem. Na szczegółowe informacje będzie trzeba poczekać nawet do poniedziałku, gdy inspektorzy z OUG zbadają stan ewentualnych zniszczeń.
 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

mateusz
  • mateusz
  • 13.03.2011 18:47

o kurcze, ale nimi zatrzęsło:-) Ja cię nie mogę:-) Jakbym ja tam był to bym się przestraszył bardzo

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.09.2007 15:05

już wszyscy zapomnieli o trzęsieniu ziemi Prawdziwym! w północnej Polsce 2 lata temu? To było ponad 5 stopni!

Komentarz został ukrytyrozwiń

jestem pod wrażeniem

Komentarz został ukrytyrozwiń

jest i wyborcza
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,3909319.html?skad=rss

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcin, ojczyzna jest z Ciebie dumna :))
gratulacje i ogromny plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w pozostałych mediach ciiisza....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna reakcja dziennikarza obywatelskiego... Duuży plus

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.02.2007 20:20

Lepszym źródłem informacji jest CZK, do OUG i tak się nikt nie dodzwoni o tej porze:

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody
http://www.katowice.uw.gov.pl/urzadkatowice.php?czk

Adres: 40-032 Katowice, ul. Jagiellońska 25
e-mail: zo@katowice.uw.gov.pl
e-mail: wzk@katowice.uw.gov.pl
czkw@katowice.uw.gov.pl

dyżury pełni całodobowo pod telefonem:
(032) 20-77-101, (032) 256-56-01, (032) 255-21-95 fax: (032) 256-22-13

Komentarz został ukrytyrozwiń

czy wiesz jak sie skontaktowac z przedstawicielami UOG z Gliwic?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.02.2007 20:09

Przeredagowanie :)
A dokładniej pod bytomską kopalnią Bobrek-Centrum.
"Wczoraj o godzinie 14.43 na większej części Górnego Śląska zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy trwały ok. 3 sekund. Trzęsienie ziemi odczuwalne było na większości terenów województwa. Sejsmolodzy określają jego siłę na prawie 4 stopne w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się pod bytomską kopalnią Bobrek-Centrum. Pod ziemią nie ma zniszczeń, skutki odczuwano na powierzchni.

Zaraz po wstrząsie, do bytomskiej kopalni Bobrek-Centrum pojechał przedstawiciel Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, by na miejscu rozpoznać sytuację. Nikt nie może zjechać pod powierzchnię przez 24 godziny. Takie są zasady bezpieczeństwa. Mogłoby bowiem dojść do wstrząsów wtórnych. Penetracja, która odpowie na pytanie o straty, może zatem nastąpić najwcześniej dopiero w sobotę po południu."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.