Facebook Google+ Twitter

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Samoa Amerykańskie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-29 22:41

Silne trzęsienie ziemi w rejonie Samoa Amerykańskiego na Pacyfiku zniszczyło przybrzeżną wioskę - informuje nowozelandzkie radio powołując się na przebywającego w Samoa turystę. Według różnych źródeł wstrząsy miały siłę od 8 do 8,3 stopnia w skali Richtera. Nie ma na razie informacji o ofiarach.

Turysta Graeme Ansell powiedział nowozelandzkiemu radiu, że wioska, w której pobliżu przebywał, "została zrównana z ziemią". Także rzecznik samoańskiego biura do spraw klęsk żywiołowych poinformował, że nadchodzą już pierwsze informacje o zniszczonych budynkach. Jak dodał, trzęsienie zmieni trwało co najmniej półtorej minuty i wciąż odczuwalne są wstrząsy wtórne.

W rejonie kataklizmu utworzyło się tsunami. Pacyficzne Centrum Ostrzegania o Tsunami podało, że fale, które uderzyły w Amerykańskie Samoa miały wysokość ponad półtora metra, a w Samoa - 70 centymetrów. Ostrzeżenie fali wydano także dla Nowej Zelandii, Fidżi, Tonga i wielu innych małych wysp Pacyfiku. Jak informuje Pacyficzne Centrum Ostrzegania, żywioł może mieć niszczycielską siłę.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się około 190 kilometrów na południowy zachód od Amerykańskiego Samoa. Wielu jego mieszkańców udaje się w głąb lądu. Jak mówi jeden z nich, Keni Lesa, wieści o możliwym zagrożeniu nie wywołały paniki, bowiem tamtejsza ludność jest dobrze przeszkolona i wie, jak należy się zachować w razie tsunami.

W grudniu 2004 roku trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim o sile 9 stopni w skali Richtera wywołało fale tsunami, które uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 metrów fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów. Zginęło około 300 tysięcy ludzi. Kilka milionów straciło dach nad głową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.