Facebook Google+ Twitter

Silne trzęsienie ziemi pod kopalnią Rudna w Polkowicach!

Dziś ok. godziny 15.52 pod Polkowicką kopalnią doszło do silnego trzęsienia ziemi o sile od 4.3 do 4.5 stopnia w skali Richtera. Wstrząs ten spowodował uwięzienie na głębokości 1050 metrów dwóch górników. Jak podaje TVN24 jeden z nich nie żyje. Stan drugiego górnika nie jest znany.

Miejsce wystąpienia trzęsienia ziemi / Fot. Screenshot ze strony USGS (http://earthquake.usgs.gov)Z informacji podanych przez United States Geological Survey (USGS), hipocentrum (ognisko) trzęsienia ziemi znajdowało się na głębokości tylko 5 kilometrów, a więc jest to wstrząs płytki, powierzchniowy mogący wywołać duże szkody materialne. Epicentrum natomiast było oddalone o 75 kilometrów na zachód od Wrocławia i 150 kilometrów na południe-południowy-zachód od Poznania. Mówi się, że miały miejsce cztery lub sześć wstrząsów sejsmicznych, z czego dwa były o dużej sile. Nie znamy jeszcze dokładnej przyczyny wstrząsów.

Zapis sejsmograficzny trzęsienia ziemi w Polsce z sejsmografu zlokalizowanego w Dobruška/Polom (DPC). / Fot. Screenshot ze strony Geofizycznego Instytutu Akademii Naukowej Czeskiej Republiki (http://www.ig.cas.cz)Niestety wszelkie polskie instytuty związane z sejsmologią milczą na temat tego trzęsienia ziemi. Na chwilę obecną nie mogę pobrać ze strony Zakładu Sejsmologii IG PAN zapisów sejsmograficznych z jakiejkolwiek stacji badawczej w Polsce. Dla przykładu taki zapis jest dostępny na żywo z czeskich obserwatorów sejsmologicznych (co można zobaczyć na zdjęciu obok). Jest to bardzo duży problem pokazujący brak jakiejkolwiek sieci informacyjnej oraz ogromne zacofanie naszego kraju w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Miejsce wystąpienia wstrząsu sejsmicznego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Ernest Lesiecki
  • Ernest Lesiecki
  • 31.12.2010 13:37

Na Dolnym Śląsku jeszcze 13 listopada 2010 był wstrząs na głębokości 10 km o sile 3.6 w skali richtera (51.16 N 17.05 E)drganie było czuć w dużym zasięgu od prawie 20 km do 45 km,czas trwania to 1.76 sekundy we Wrocławiu.Możliwe że jest to stare hipocentrum z 1443 roku choć inne źródła podają Wzgórza Strzelińskie.Pod Polkowicami coś się dzieje na głebokości od 5km do 10 km.W Sudetach w okresie jesiennym też były dwa wstrząsy od 2.3 do 2.7 w skali richtera.Najbardziej mnie ciekawi ulot siarkowodoru ze strumyku w dzielnicy Wałbrzycha,źródło geotermalne pod Krakowem o temperaturze ponad 200 stopni celsiusza Linia T-T i pojedyńcze wstrzasy na całej tej lini,Na sejsmografie w podziemiach zamku Książ o godz 13:30 w 25 grudnia 2010 r zarejestrowało się niewielkie trzesienie ziemi na głebokosci 400 km a potem od godziny 16:00 były harmoniczne fale działo się to pod fałdowaniem alpejskim i linią T-T podaje to jako ciekawostkę gdyż z dawką ciepła przesuwała się też konwenkcyjnie materia w niej zawarta.A propo niech górnicy na Górnym Śląsku też uważają bo i tam może wyzwolić się energia z naprężeń w postaci wyrzutu metanu,goracej wody i tąpnieć stropu.Na poczatku stycznia Ziemia osiągnie najbliższy punkt na orbicie okołosłonecznej(5 milionów km blizej do gwiazdy)a to może dodatkowo wzmóc naprężenia w skałach bo jest wieksza siła pływowa.Zresztą potocznie i tak górnicy mawiają że po 4 grudnia Barbara upomina się o dusze górników a jest to z tym powiazane.No to pa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzis mowili w Wiadomosciach, ze to zwykle tąpniecie, a nie trzesienie ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

str - napisałeś dokładnie to, co ja, i też pochodzę z okolic. Informacji o tym, że kogoś przysypało w kopalni nie było w tym artykule na początku. Tylko wielki news o "trzęsieniu ziemi", które mamy kilka razy na miesiąc.
Emenefix - reakcja stąd, że news był z niczego. W każdym razie na początku, że się potem okazało, że przysypało górników to inna bajka. Pół newsa to wielkie narzekanie na stronę PAN, kiedy wszystko, czego tam niby nie było, jest, tylko trzeba umieć znaleźć. Fakt, że powyżej 4 zwykle nie trzęsie, ale też się zdarza parę razy do roku:
http://neic.usgs.gov/cgi-bin/epic/epic.cgi?SEARCHMETHOD=3&SLAT2=0.0&SL T1=0.0&SLON2=0.0&SLON1=0.0&FILEFORMAT=4&SEARCHRANGE=HH&CLAT=51.54&CLON=16.09&CRAD=100&SYEAR=2002&SMONTH=&SDAY=&EYEAR=2007&EMONTH=&EDAY=&LMAG=4&UMAG=9%2C9&NDEP1=&NDEP2=&IO1=&IO2=&SUBMIT=Submit+Search

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.12.2007 21:41

passingby mieszkam akurat 16 km od Polkowic a pracuje w kopalni właśnie w Polkowicach tyle że na innym szybie i uwierz mi że to że zatrzęsło nie robi to w tym rejonie na nikim wrażenia ale to że ktoś nie wyjedzie żywy czy że ktoś jest na dole uwięziony to już interesuje. Ja w tym momencie też byłem na dole choć oddalony o kilka kilkanaście km od Rudnej Polnoc oddz G-22 i mną też zatelepało więc wyobraź sobie co przeżyli Ci ktorzy byli blizej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzęsienie ziemi jest zjawiskiem szerokopojętym. Nie wiem kolego passingby skąd takie dziwne zachowanie wobec Piotrka. Trzęsienie może być wywołane ruchami górotwórczymi, ciągłą subdukcją, naprężeniami, podnoszeniem się tarcz tektonicznych, wybuchami wulkanów jak i działalnością górniczą, próbami nuklearnymi, czy nawet procesami krasowymi.
Na przedpolu sudeckim natomiast wciąż działają ruchy, które 25 mln lat temu spowodowały zrębowość i uskokowość Sudetów i Przedgórza Sudeckiego. A to, że w takim denudacyjnym kociołku - kilkanaście minimum kilometrów od Sudetów - Legnica, Lubin, mamy pokłady miedzi, to takie szczęście w nieszczęściu. Tak więc jedno wiąże się z drugim. W nauce mówimy fachowo o "trzęsieniu/wstrząsie, spowodowanym tąpnięciem".Szczególnie potężny wstrząs wywołany tąpnięciem w kopalni miedzi Swego czasuw Polkowicach (tak na marginesie jednej z najbogatszych gmin) popękały ściany i rury, poprzewracały się meble, gdy wystąpiły wstrząsy, których sama działalność antropogeniczne nie byłaby w stanie dokonać. Epicentrum trzęsienia, którego intensywność wynosiła 8 stopni w skali Mercallego, znajdowało się pod osiedlem domków jednorodzinnych w tym mieście. Gdyby stały tam wieżowce - runęłyby.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za szybka informację. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szyba reakcja, ale na razie Polskie Stacje tego nie potwierdzaja;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wwwseis.igf.edu.pl/index.php?page=Ehttp://www.igf.edu.pl/~pwiejacz/c&lan =pl - którykolwiek current plot, najbliżej jest KSP

http://neic.usgs.gov/cgi-bin/epic/epic.cgi?SEARCHMETHOD=3&SLAT2=0.0& LAT1=0.0&SLON2=0.0&SLON1=0.0&FILEFORMAT=4&SEARCHRANGE=HH&CLAT=51.54+&CLON=16.09+&CRAD=100&SYEAR=2006&SMONTH=&SDAY=&EYEAR=2007&EMONTH=&EDAY=&LMAG=&UMAG=&NDEP1=&NDEP2=&IO1=&IO2=&SUBMIT=Submit+Search - widzisz pewną regułę dotyczącą podawanej głębokości?

Dla mediów news się zrobił, kiedy się okazało, że kogoś przysypało. Że tąpnęło to nic ciekawego, normalka. Antropogeniczne trzęsienie ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety na stronie ZS IG PAN nie znalazłem informacji o tym zdarzeniu. Radzę nie opierać się tylko na jednym źródle informajci. Pozdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

passingby: Informacja z Wyborczej pojawiła się o godzinie 19.11 Piotr napisał o podejrzeniu już o godzinie 17:27, kiedy nikt o tym jeszcze nie słyszał. Myślę, że nie mam po co się zagłębiać i szukać na siłę, jeśli widzę ważny news na stronie głównej W24, a dopiero potem w TVN24 i innych mediach, prawda ;-)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.