Facebook Google+ Twitter

Silniki dla nowego Airbusa A350XWB pomyślnie przeszły testy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-22 11:24

Silnik Rolls-Royce Trent XWB które mają być wykorzystane do nowego samolotu Airbus A350XWB przeszły pomyślnie sprawdzian podczas dziewiczego lotu. Do tego celu wykorzystano samolot testowy A380.

Samolot wystartował z terenu zakładów Airbusa w Tuluzie i wykonał 5-godzinny lot, podczas którego silnik został sprawdzony w szerokim zakresie ustawień na wysokościach do 43 tys. stóp.

Właściwości pilotowania samolotem były oceniane od małych prędkości do prędkości równej 0.9 Macha. Silnik nie tylko działał bez zarzutu, jak również wykazał się oszczędnością zużycia paliwa i niską emisją hałasu. Silnik Trent XWB zaopatrzony w sensory testowe do mierzenia setek parametrów został zamontowany w wewnętrznym pylonie A380, zastępując jeden z silników Trent 900.

Program testowania silnika rozpoczynający się na rok przed pierwszym lotem A350 XWB ma obejmować około 175 godzin lotu, trzy razy więcej godzin niż w poprzednich programach. Program będzie trwał przez 7 miesięcy i będzie obejmował testy zarówno w warunkach wysokich temperatur, jak i mrozu i oblodzenia.

Ogólnym celem testów jest wczesne i systematyczne zatwierdzenie wszystkich osiągów silnika i systemów powiązanych. To z kolei obniży potencjalne ryzyko związane z programem A350 XWB na długo przed wejściem modelu do eksploatacji. Pierwsze wyniki programu testowego spodziewane są latem bieżącego roku.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

(Maciej Durst)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.