Facebook Google+ Twitter

Siłowe rozwiązania najlepsze na kryzys na Ukrainie?

Czy rosyjskie sugestie siłowego rozwiązania ukraińskiego kryzysu będą w tej chwili najlepsze? Sytuacja na Majdanie jest bardzo dynamiczna. Ale końca protestów nie widać.

 / Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKODoradca prezydenta Rosji Siergiej Głazjew w wywiadzie dla gazety „Kommiersant-Ukraina” zaproponował siłowe rozwiązanie kwestii kijowskiego Majdanu. Twierdził, że większość osób protestujących na Majdanie to „terroryści”.

Doradca Władimira Putina skrytykował państwa zachodnie twierdząc, że „wtrącają się w sprawy Ukrainy” i wspierają działalność „niebezpiecznych demonstrantów” protestują od kilku miesięcy na największym placu stolicy Ukrainy. Oskarżył USA i Unię Europejską o finansowanie „ekstremistów” z Majdanu, oraz ich trenowanie i dostarczanie im broni.

Władze Rosji niepokoi fakt rosnącego długu Ukrainy za dostarczany gaz z Gazpromu. O ile sytuacja na Ukrainie nie zostanie ustabilizowana Rosjanie nie wykluczają możliwości rewizja umowy gazowej. Oficjalnie jednak przedstawiciele władz Rosji zapewniają, że Moskwa nie zamierza ingerować w sprawy wewnętrzne tego kraju. Życzą swoim kolegom i partnerom, aby jak najszybciej uregulowali sytuację na Ukrainie. Jednocześnie deklarują pomoc.

Tymczasem w ukraińskim parlamencie prowadzone są rozmowy opozycji z kontrolowaną przez prezydencką Partię Regionów. Głównie chodzi o reformy konstytucyjnej, które ograniczyłyby uprawnienia prezydenta. Zapowiedziano powołanie specjalnej komisji, która zajmie się opracowaniem zmian w ustawie zasadniczej. Jednak opozycja nie widzi w tych działaniach nadziei, twierdząc, że takie komisje są mało efektywne.

Natomiast Parlament Europejski przyjął rezolucję o sytuacji na Ukrainie. Potępił w niej przemoc oraz zaapelował do politycznego rozwiązania kryzysu. Wezwał państwa Unii do przygotowania wsparcia finansowego dla Ukrainy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pan czytał ten wywiad w oryginale, czy ma o nim wiadomości po polsku tłumaczone z angielskiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.