Facebook Google+ Twitter

"Simpsonowie" zostali ocenzurowani w Turcji

Cenzura, wycinająca w tv systematycznie sceny, które mogłyby być niemoralne dla tureckiego odbiorcy, przepuściła Simpsonów – winni zostaną ukarani.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Simpsons / Fot. wikipediaRTÜK – odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – pod kierownictwem Davida Dyrsun podjął decyzję ukarania stacji telewizyjnej CNBC-e karą finansową w wysokości 52.951 lir tureckich* (ok. 30 tys. $) za wyemitowanie jednego z odcinków „Simpsonowie”. W odcinku tym nie tylko Bóg posiada ludzkie kształty, proponuje szampana dla uczczenia Nowego Roku, czyli namawia do konsumpcji alkoholu, ale na dodatek Bóg proponuje kawę diabłu – takie żarty nie śmieszą urzędników tureckich. W raporcie przytaczanym przez turecką gazetę Hürriyet wspomniano, że w odcinku „zażartowano z Boga”.

Turecka Najwyższa Rada Radia i Telewizji RTÜK – naturalnie nie pierwszy raz nakłada tego typu sankcję na stacje radia czy telewizji. Kary uzależnione są od ilości wykroczeń – z każdym następnym procederem wysokość kary jest znacznie podwyższana.

Warto wspomnieć, że w przeszłości RTÜK wyznaczył karę pieniężną za pokazanie w jednym z odcinków filmu animowanego Tintin kapitana Baryłkę, który palił fajkę.

Kierownictwo telewizji tureckiej ma ogromny problem w emitowaniu filmów zagranicznych z państw „nieislamskich”. Cenzura czuwa nad wycinaniem z filmów scen o charakterze erotycznym czy zawierających jakiekolwiek aluzje do homoseksualności. Usuwa się także wiele innych scen, na przykład sceny w których bohaterzy filmowi palą papierosy.

* (1 $ = 1,7873 lir tureckich)

marta pycior

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.