Facebook Google+ Twitter

Sinice w Zatoce Gdańskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-30 16:01

W wodach Zatoki Gdańskiej pojawiły się sinice. Ratownicy zamknęli plaże w Gdyni Orłowie i Sopocie. Kazimierz Zelewski z sopockiego WOPR-u powiedział, ze zauważyli je ratownicy, którzy zawiadomili sanepid. Fala z sinicami zbliża się do Jelitkowa. Tym samym tamtejszej plaży grozi również zamknięcie.

Na wodach zatoki pojawili się WOPR-owcy na motorówce, którzy wypraszali z wody wszystkich plażowiczów.
Jak poinformowano w Wojewódzkiej Stacji Sanitaro-Epidemiologicznej w Gdańsku, osoby przebywające na plażach powinny stosować się do poleceń ratowników i nie wchodzić do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga.

To pierwsze w tym sezonie informacje o sinicach na pomorskich plażach. Według epidemiologów, zakwitowi sinic sprzyjają m.in. wysokie temperatury i nasłonecznienie. Kontakt z tymi organizmami może doprowadzić m.in. do podrażnień skóry i układu oddechowego. Napicie się wody, w której się namnożyły, może spowodować zatrucie pokarmowe, a nawet ostre uszkodzenie wątroby oraz ośrodkowego i obwodowego systemu nerwowego.

Sinice zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Dziś wiadomo, że należą do bakterii. W czasie tzw. zakwitów niektóre ich gatunki wydzielają substancje trujące.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.