Facebook Google+ Twitter

Siódma edycja Festiwalu Młodej Sztuki „Arterie”

Fundacja Dla Śląska kolejny raz dokłada wszelkich starań, aby otworzyć furtkę młodej sztuce i pozwolić jej zaistnieć pośród zwykłości i szarości miasta.

Tym razem hasło Festiwalu Młodej Sztuki „Arterie”, odbywającego się w dniach 4-6 września, brzmi „Pozwólmy im żyć”. Tematem, który interpretować będą młodzi artyści z całej Polski będzie bowiem ekologia i ochrona zagrożonych gatunków zwierząt. Gdzie będzie można podziwiać te artystyczne dokonania? W centrum Katowic oraz w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Alei Spacerowej przy murze okalającym Ogród Zoologiczny.

Ten właśnie mur stanie się na czas festiwalu „płótnem” pod realizację gigantycznego, 300-metrowego murale, czyli dzieła dekoracyjnego malarstwa ściennego. Nic dziwnego, że dla ZOO JAM, jak nazywane jest to wielkie przedsięwzięcie, program Festiwalu rezerwuje czas od 10 do 20 każdego z trzech dni jego trwania. Każdy będzie miał unikalną możliwość obserwowania, jak powstaje kawałek po kawałeczku ta graficzna wypowiedź młodych ludzi na tak istotny dziś temat jakim jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt. Czy można wyobrazić sobie lepsze dla wyrażenia swojego zdania na ten temat miejsce niż mur popularnego chorzowskiego ZOO? Autorami murale będą znani w środowisku twórcy graffiti tacy jak: monstfur, grupa twożywo czyli mariusz libel, krzysztof sidorek, 0700&gem dbc, raspazjan czy Mona Tusz.

Murale to oczywiście nie jedyna atrakcja festiwalu. Planowanych jest wiele innych rozmaitych wydarzeń artystycznych, koncertów, działań parateatralnych, happeningów, warsztatów oraz akcji plastycznych. Nad wszystkim czuwać będą koordynatorzy, tj.: koordynatorzy festiwalu: Raspazjan Bieg - artysta graffiti, kurator festiwalu, Magdalena Howańska - filmowiec, autorka koncepcji "ZOO JAM" oraz Monika Tuszyńska - artysta grafik, scenograf, autorka koncepcji działań
parateatralnych.

Za dźwięki docierające do uszu uczestników festiwalu odpowiedzialni będą: Dj Tejst, Rainbow HiFi, Dj Tomyly, Kempos, Jot, TutajProjekt, Fandango Gang, Miuosh, BasTajpan, Grubson oraz Skorup.

Jak czytamy na stronie internetowej Festiwalu, jego główne zadanie to: „pobudzanie młodych ludzi do kreatywności, aktywności i pogłębianiu własnej wrażliwości i otwartości na problemy współczesnego świata w tym wzmacnianie więzi i identyfikacji człowieka z przyrodą.” Idea to słuszna oraz chwalebna, którą pochwalamy i kibicujemy festiwalowi z całych sił.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.