Facebook Google+ Twitter

Siódme: Nie kradnij!

Kolejny dzień, kolejny apel o pomoc dla chorego dziecka. Kto okrada rodziców Natalki z nadziei, a ją samą - z prawa do życia?

Christ Carrying the Cross. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hieronymus_Bosch_055.jpg / Fot. Hieronymus Bosch Dlaczego średnia długość życia chorego na mukowiscydozę wynosi w Polsce 20 lat, w Europie Zachodniej dwukrotnie więcej? Dlaczego w krajach Unii Europejskiej pacjenci żyjący z tą chorobą ponad 50 lat nie należą do rzadkości, a jakość ich życia jest o wiele wyższa?

Przecież recepta na przetrwanie jest prosta - wczesna diagnoza i systematyczne leczenie z wykorzystaniem leków najnowszej generacji i nowoczesnej fizjoterapii. Równie prosta wydaje się odpowiedź na postawione uprzednio pytania: nie ma pieniędzy na skuteczną terapię.
Nie ma ich (rzekomo) w budżecie państwa i nie mają ich bliscy pacjentów, którzy desperacko próbują zdobyć środki, zmuszeni do tragicznego wyścigu z czasem.

W odniesieniu do państwowej kiesy użyłam słowa "rzekomo", ponieważ ta sama sakiewka okazuje się pełna grosiwa, gdy rękę wyciąga kto inny. I nie mam tym razem na myśli miłościwie nam panujących i ich fanaberii w rodzaju limuzyn czy podróży służbowych dookoła świata, lecz szaraczków, z którymi spotykamy się na każdym kroku. Poznajmy niektórych z nich.

Zośka i Józek


Zośka i jej mąż są szczęśliwymi posiadaczami sporego gospodarstwa rolnego i rodzicami czworga potomstwa. Szczęście byłoby pełne, gdyby nie fakt, że oboje lubią wypić, a praca w polu i w obejściu jakoś nie idzie w parze ze stanem upojenia alkoholowego, o kacu już nie wspominając. Nasza bohaterka wzdycha z zazdrością na myśl o rodzonym bracie, również rolniku. Temu to dobrze: wielka chałupa, dobre auto, dzieciaki ubrane jak lalki... Nie dziwota, że zadziera nosa, nawet na kielicha nie wpadnie - niby taki zapracowany! Zośka ze ślubnym żyją marniutko, biednie, więc i zdrowie nie najlepsze. Dobrze, że chociaż chorobowe dostają...
Budżet opłaca składki do NFZ za znaczącą część rolników. W 2010 roku z pieniędzy budżetowych ponad 2 mld zł będzie przeznaczone na sfinansowanie składki zdrowotnej dla rolników, domowników lub świadczeniobiorców KRUS.

Elżbieta


Samotna matka, 46 lat, z wyższym wykształceniem. Mieszkanka jednego z największych miast Polski. Od przeszło 14 lat jest bez pracy. Na szczęście rodzice dzielą się z nią niezłymi emeryturami, a były mąż regularnie płaci alimenty na dorastającą córkę. Elżbieta narzeka, że w Urzędzie Pracy nie mają jej nic ciekawego do zaoferowania - widać w tym kraju nie ma pracy dla osób z jej kwalifikacjami...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (78):

Sortuj komentarze:

Dokładnie.
Panie Piotrze, obaj z synem mieliście szczęście. Nie mają go dzieci w tych rodzinach, gdzie picie stało się tradycją i sposobem na życie. Kolejni potomkowie przyjmowani są radośnie przede wszystkim dlatego, że ich pojawienie się przyniesie becikowe, zasiłek, dopłatę... Nieważne, że te pieniądze szybko się skończą, liczy się tu i teraz. A dla dzieci pijany rodzic będzie normą, bo przecież pije mama, dziadek, wujek, starszy brat... Same szybko pójdą w ich ślady. Te dzieci kochają rodziców, chcą być z nimi - odbieranie ich i umieszczanie w domu dziecka to tragedia, dlatego nie można dalej "leczyć" alkoholizmu i "wspomagać" niezaradnych życiowo w najgłupszy sposób - dając im pieniądze. Wiem, że to najprostsze, zwłaszcza dla urzędników, ale kto powiedział, że musi być łatwo?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.12.2009 09:23

Kochany Antoni, tak wlasnie sadzimy, dlatego tyle na ten temat piszemy :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.12.2009 21:36

Cyt. " Nasz system prawny jest daleki od doskonałości." Nie sadzicie Kochani, że wybitnie komuś zależy na tym żeby taki, nie inny stan prawny w naszym kraju się nadal utrzymywał? Przy takim bałaganie prawno administracyjnym, nie jedna fortuna błyskawicznie wzrośnie... :) Zgodnie z literą prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej odgadła moje intencje Pani Aga Wic. Kiedyś pisałem przez ok. 5 miesięcy po kilkanaście godzin dziennie w "Forum ONET.pl"
w temacie : " Sprawa prałata Jankowskiego " i " Aborcja jest wielkim przestępstwem ". Tak długo aż się całkowicie wypaliłem. Część czytałem później w gazetach. Myślę że mały %-cik mojego udziału jest a okres był na bardzo " krętej drodze ". Jak powiedziałem kto mnie pomagał, to wysłali mnie do psychologa i do psychiatry. No i dobrze. Ważne żeby budować zdrowe zasady współistnienia i tutaj pani Marta Jenner trafiła w sedno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego ja nie piszę w dwóch zdaniach ? To co powiem w dwóch zdaniach jest przeznaczone dla człowieka intelektu, resztę sobie dopowie. Ilu takich jest ? W Polsce na szczęście wielu. Czy ja muszę ich edukować ? Nie. A warto pozostałych edukować ? No, trochę więcej niż dwa zdania. Pozdrawiam wszystkich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całe artykuły tylko te, które mnie zainteresują, jeśli na pierwszej stronie się to autorowi nie uda, to trudno, idę dalej. Może dlatego, moje art. mają po 1 stronie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja także, Danusiu, a potem idę napić się herbaty z prądem, by następnie przeczytać następne dwie linijki. I tak da capo al fine...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.12.2009 20:33

O! To koniecznie trzeba wziac pod uwage: 2 zdania i kropka.
Pani Danusiu, czy artykuly tez tak pani czyta?
[No i jednak wyskoczylo mi trzecie zdanie, skasowalam je, ale potem wlazlo to zdanie i znowu sa trzy, ale w klamrze, to moze sie nie liczy, he?]
:D))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, Twoje 10 zdań z przyjemnością, bo z humorem, na temat i w dodatku wierszem:) ale Adam ma rację, ja czytam 2 pierwsze linijki komentarza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacek Pisula napisał: "Czytam tu artykuły, w których 10 zdań zastąpiłbym trzema słowami...) Słuszna uwaga. I właśnie, między innymi" na tym polega różnica między przedstawicielami nauk ścisłych, a np. filologami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.