Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20342 miejsce

Siódme niebo mauretańskich kalifów – Alhambra

Alhambra to warowny zespół pałacowy w Grenadzie ( Andaluzja- Hiszpania), symbol muzułmańskiego raju, wyjątkowy klejnot Orientu, siódme niebo mauretańskich kalifów. Arabowie opuszczając Alhambrę – płakali.

Grenada - widok z Alhambry / Fot. Dorota Dankowska Grenada - widok z Alhambry / Fot. Dorota Dankowska Jedną z ciekawszych miejscowości Hiszpanii jest Grenada, miasto przepięknie położone krajobrazowo, słynące z licznych zabytków.

 / Fot. Dorota DankowskaNajważniejszym z nich jest Alhambra – warowny pałac wybudowany w XIII wieku przez Maurów, rozbudowywany w XIV wieku, twierdza mauretańskich kalifów, prawdziwa perełka orientalnej architektury w Europie. Została w 1984 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.To unikalne w swoim charakterze miejsce, przenosi turystę w inny, bajkowy świat, świat z opowieści Szeherezady. Pałac z licznymi dziedzińcami, ogrody pałacowe, liczne fontanny, zakątki są świadkami niezliczonych historii porywających serce, jak i pełnych okrucieństwa.
Z biegiem lat zmieniali się kolejni monarchowie arabskiego królestwa, Alhambra była stale przebudowywana i upiększana. Była magicznym miejscem, w którym rozkwitała nauka, religia, poezja oraz muzyka.

 / Fot. Dorota Dankowska Alhambra / Fot. Dorota Dankowska Alhambra / Fot. Dorota DankowskaAlhambra została założona na wzgórzu Sabika, na lewym brzegu rzeki Darro. Służyła dynastii Nasrydów. Jest prawdziwym koronkowym cackiem, chociaż oglądana z daleka, wygląda, jak zwyczajny zamek na wzgórzu otoczony czerwonymi murami (wyznaczającymi prostokąt o wymiarach 700 m długości i 200m szerokości). Wzgórze porośnięte jest malowniczymi ogrodami.

Nazwa „ Alhambra” odnosi się do całego kompleksu budowli: osiedla, koszar, meczetu, ale współcześnie kojarzy się głównie z przepięknym, wyjątkowym pałacem królów Grenady. Przez wiele lat była stale przebudowywana i upiększana, przez co stała się miejscem magicznym, w którym rozkwitała nauka, religia, poezja oraz muzyka. Była ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii.

„Już w gruzach leżą Maurów posady,
Naród ich dźwiga żelaza,
Bronią się jeszcze twierdze Grenady…”
( A. Mickiewicz – „ Konrad Wallenrod”)

Ostatni król z dynastii Nasrydów poddał Alhambrę 2 stycznia 1492r. Ponoć orszak królewski zatrzymał się na pobliskim wzgórzu, a król, Abu-Abdullah, ostatni raz spojrzał na pałac i zapłakał. Na pamiątkę tegoż wydarzenia, owo wzgórze nazywane jest Ultimo Suspiro del Moro (Ostatnie Westchnienie Maura).

„O wschodzie słońca ryknęły spiże,
Rwą się okopy, mur wali,
Już z minaretów błysnęły krzyże,
Hiszpanie zamku dostali.”
( A. Mickiewicz – „ Konrad Wallenrod”)

Na szczęście, opisane przez Mickiewicza wydarzenia walk o Alhambrę nie były prawdziwe. Alhambra przetrwała, a chrześcijańscy zdobywcy, kiedy weszli do środka zostali wręcz oszołomieni jej pięknem i bogactwem. Czegoś takiego jeszcze nie widzieli. Nie ośmielili się zburzyć takiej koronkowej perełki.
Budowniczy twierdzy oprali swój projekt budowy Alhambry na zależności matematycznej. Podstawą elementów pionowych był kwadrat i kolejno tworzone prostokąty poprzez wykorzystywanie długości przekątnej kwadratu, jako boku kolejnej figury, co jest niewątpliwie ciekawostką architektoniczną.

Alhambra składa się z czterech części: wojskowej twierdzy Alcazaba (najstarszej), Pałacu Nasrydów, letniego pałacu Generalife oraz renesansowego pałacu Karola V.

Zwiedzanie Alhambry trzeba sobie wcześniej zaplanować. Najważniejsza jest godzina wejścia do Pałacu Nasrydów napisana na bilecie i od tego zależy, jak zaplanować zwiedzanie pozostałych części Alhambry.Alhambra / Fot. Dorota Dankowska Pałac Nasrydów zachwyca już od samego wejścia. Dwa dziedzińce, przepięknie zdobione stiukowe sklepienia, fryzy, kapitale i łuki tworzą niesamowite wrażenie. Możemy tam zobaczyć, między innymi, salę zgromadzeń Mexuaru, Patio del Cuarto Dorado - imponujące dzieło nasrydzkiej sztuki, Salon de los Embajadores - komnaty przyjęć mahometańskich władców, Patio de los Arrayanes (Dziedziniec Mirtów), Sala de la Barca (dawna poczekalnia), z sufitem w kształcie łodzi; Sala Ambasadorów( jedna z najpiękniejszych sal, stworzona na podobieństwo raju); Dziedziniec Lwów, ( przykład zdobnictwa mauretańskiego; z fontanną wspartą na 12 lwach).który otaczają cztery niemal bajkowe sale: Sala Mozarabów; Sala Królów, Sala Dwóch Sióstr, z gipsowym sklepieniem stalaktytowym, Sala Abencerragów, z kopułą w kształcie gwiazdy.


Dziedziniec Lwów - Alhambra / Fot. Dorota Dankowska Alhambra / Fot. Dorota Dankowska Alhambra - Patio del Cuarto Dorado / Fot. Dorota Dankowska

Alhambra / Fot. Dorota DankowskaProjektując Pałac Nasrydów, arabscy architekci do perfekcji opanowali umiejętność łączenia architektury, zieleni i wody. Możemy podziwiać przepiękne fontanny, baseny, sadzawki. Szmer wody wypełnia dziedzińce. Wszędzie panuje atmosfera pełnej harmonii i spokoju.
Enrique Sordo, w książce „Moorish Spain” (Mauretańska Hiszpania), „…ogrody arabskie to przedsmak raju”. W Koranie opisano raj, jako ogród wypełniony bujaną roślinnością, nawadniany strumieniami wody. Dla ludzi żyjących w surowych, pustynnych warunkach, kraina obfitująca w wodę jest prawdziwym luksusem. Dlatego też Alhambra obfituje w wodę.
Alhambra - ogrody / Fot. Dorota Dankowska Alhambra - Oko sułtanki / Fot. Dorota DankowskaAlhambra / Fot. Dorota Dankowska

Alhambra jest prawdziwym dziełem sztuki arabskiej na południu Europy. Miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć.Grenada - widok z Alhambry / Fot. Dorota Dankowska Alhambra / Fot. Dorota Dankowska Alhambra / Fot. Dorota DankowskaWybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Coś cudownego !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.