Facebook Google+ Twitter

Siostra Teresita - rekordzistka w długości życia za klauzurą

  • B P
  • Data dodania: 2011-07-12 15:52

Siostra Teresita większość swojego 103-letniego życia spędziła za klauzurą cysterskiego zakonu Buenafuente de Sistal w Guadalajar, w Hiszpanii. Wstąpiła do zgromadzenia w wieku 19 lat i, jak łatwo policzyć, przebywa w nim już 84 lata, a przez ponad 20 była jego przełożoną.

Sonda

Myślałaś/eś kiedyś o spędzeniu życia w klasztorze?

Fot. ilustracyjna / Fot. Barbara PośledniakSama siostra stwierdza, że było to późne powołanie, co w głównej mierze spowodowane było wygodą życia w rodzinnym domu i niechęcią do...zakonnic. Jak więc to się stało, że wybrała tak trudną drogę życia? "Pewnego dnia matka zrugała mnie za coś.

Wówczas ojciec krzyknął: "dlaczego nie przestaniesz być nieznośna i nie zostaniesz zakonnicą". A ja powiedziałam z głębi mojego serca: "Panie pomóż mi zadowolić mojego ojca, daj mi religijne powołanie" - mówi s. Teresita w wywiadzie dla Rome Reports.

Jej prośba została wysłuchana i pomimo obaw, jak sama stwierdza, przy pomocy Pana i św. Tereski w kwietniu 1927 roku (dniu urodzin papieża Benedykta XVI) przekroczyła próg klauzury rezygnując z wygód życia. I tak Valeria została s.Teresitą. Czy jest zadowolona ze swojego wyboru? "Gdybym nie była szczęśliwa, nie byłoby mnie tutaj. Czy ktoś mógłby tutaj być przez 84 lata i nie być szczęśliwym? To niemożliwe! Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, by tu przyjechać bez powołania".

Oczywiście, zdarzały się też chwile wątpliwości oraz pokusa, aby wystąpić z zakonu i ułożyć sobie życie poza jego murami. "Był to kryzys przez który przechodzi wiele sióstr myśląc, że tu nic nie robią. Ale porozmawiałam o tym z kapłanem, który powiedział, że mam bardzo piękne powołanie" -opowiada siostra.

S. Teresita pomimo sędziwego wieku cieszy się zdrowiem i nie w głowie jej rezygnacja z życia, zwłaszcza, że jeszcze wiele ma w nim do zrobienia. Swoje życie za klazurą, wraz z 9 innymi mniszkami, opisała w książce "Qué hace una chica como tú en un sitio como éste?" ("Co robi taka dziewczyna jak ty w takim miejscu jak to?"). Odpowiedź s. Teresity jest prosta: "modli się za innych". Podkreśla, że modlitwa to największy skarb, który dodaje sił.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kasia Pąchalska
  • Kasia Pąchalska
  • 28.07.2011 10:14

Chciałabym tyle dożyć, jednak któż wie ile jeszcze pożyje. Jak to mówią nie znasz dnia ani godziny. Jako, że ciekawi mnie tematyka postanowiłam wypełnić ciekawy test http://linkaturs.com/news0041.php o ile pamiętam chodziło o poznanie daty śmierci. Już taka jestem dałam upór fantazji i spróbowałam. Muszę powiedzieć, że nawet nie było tak źle i myślę, że jeszcze trochę pożyje .... hehehehehehehe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.