Facebook Google+ Twitter

Siostry Pasiecznik w "Salonie Chopina"

Dobiegający końca Rok Chopinowski to doskonała okazja do organizowania ostatnich imprez poświęconych wybitnemu polskiemu kompozytorowi i jego twórczości. Takich na przykład, jak koncert zatytułowany "Salon Chopina", który w środowy wieczór (15 grudnia 2010 roku) odbył się w sali kinowej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Pomysłodawczynią, autorką scenariusza i jedną z dwóch głównych wykonawczyń przeszło godzinnego koncertu była znakomita sopranistka, Olga Pasiecznik, zaś współorganizatorami Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach i ostrowieckie Miejskie Centrum Kultury.

Natalia i Olga Pasiecznik podczas koncertu w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak"Salon Chopina" to wyjątkowa okazja spotkania w bardzo kameralnych warunkach z jednym z najznamienitszych głosów wokalistyki polskiej. Co prawda, Olga Pasiecznik urodziła się w Równem na Ukrainie, ale w Polsce mieszka już od 1992 roku i związana jest na stałe z Warszawską Operą Kameralną. Tu otrzymała prestiżowy paszport Polityki i Fryderyka '97 za jedną ze swoich 30 płyt. Jest też laureatką konkursów wokalnych w Helsinkach i Brukseli. Zapraszana jest do udziału w spektaklach operowych Paryża, Amsterdamu, Wiednia czy Monachium.

W solowych recitalach Oldze Pasiecznik towarzyszy często jej siostra, Natalia Pasiecznik. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła jeszcze jako "cudowne dziecko" we Lwowie, gdzie przyszła na świat. Swój talent pianistyczny doskonaliła w Lwowskim Konserwatorium, Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Royal Music Academy w Sztokholmie. Jako solistka występowała w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Wraz z siostrą nagrała dwie płyty dla francuskiej wytwórni Opus 111: z muzyką ukraińską oraz pieśniami Mendelssohna i Dvoraka.

Natalia i Olga Pasiecznik. / Fot. Krzysztof KrzakW koncercie "Salon Chopina" artystki wykonały pieśni z epoki romantyzmu skomponowane przez Vincenza Belliniego, Gaetana Donizettiego i Gioacchina Rossiniego, Ferenca Liszta do słów m.in. Victora Hugo. Główną jednak część koncertu wypełniły mazurki Fryderyka Chopina, do których słowa dobrała znakomita onegdaj śpiewaczka, bywalczyni paryskiego saloniku naszego wybitnego kompozytora, Paulina Viardot - Garcia. To ona poprosiła poetę Luisa Pomey'a, by zechciał napisać teksty do Chopinowskich mazurków. I tak powstały niezwykłe dzieła, które Olga i Natalia Pasiecznik zaprezentowały podczas koncertu w Ostrowcu Świętokrzyskim (dzień wcześniej ten sam recital utalentowane siostry wykonały w Kieleckim Centrum Kultury).

Mówi się często, może nazbyt infantylnie, że genialny śpiewak jest w stanie zaczarować publiczność swoim głosem. Mam wrażenie, że tak jest w przypadku Olgi Pasiecznik. Mocny, czysty, wręcz krystaliczny głos sopranistki brzmiał porażająco. I trzeba by wybitnego poety, aby dobrał odpowiednich słów dla opisania emocji, które on wywołuje. Na pewno są one niezapomniane!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z Panem, Panie Lesławie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielka szkoda, że zdjęcia są deczko ciemnawe.Z tekstu wynika, że impreza była zachwycająca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Ciekawa impreza

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata
  • Agata
  • 15.12.2010 22:28

Byłam na tym koncercie i rzeczywiście był znakomity.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.