Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2512 miejsce

Siostry Serafitki znęcały się nad niepełnosprawnymi?

Dom zakonny w Białce Tatrzańskiej został przekształcony w ośrodek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie. W centrum działalności leży dobro mieszkańców, przede wszystkim godność, poszanowanie praw osobistych i wolności.

 / Fot. Archiwum DPS Białka Tatrzańska- Podejrzewamy, że w DPS, gdzie leczeni są niepełnosprawni chłopcy i mężczyźni, dochodziło do aktów znęcania się nad pacjentami- powiedział Michał Trybus, prokurator okręgowy. - Maltretowanie miało charakter zarówno fizyczny, jak i psychiczny i określiliśmy je jako popełnione ze „szczególnym okrucieństwem”- przeczytaliśmy w Gazecie Krakowskiej, w artykule Tomasza Mateusiaka „Prokurator: Podejrzewamy, że u sióstr maltretowano dzieci”.

Piątego września br. przełożona prowincjalna Zgromadzenia CMBB s. Agnieszka Bachul wydała oświadczenie:

„W zawiązku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi sprawy niewłaściwego traktowania podopiecznych w DPS w Białce Tatrzańskiej prowadzonego przez Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej, oświadczam, że natychmiast po otrzymaniu niepokojących informacji o pewnych nieprawidłowościach w zachowaniu pracowników wobec podopiecznych placówki podjęto działania w celu ich wyjaśnienia.

W ostateczności zadecydowano o odwołaniu dyrektorki DPS. Na miejsce odwołanej została mianowana przez Zgromadzenie siostra Grażyna Gacek, która posiada długoletnie doświadczenie pracy z dziećmi i bardzo dobre referencje.

Obecnie sprawę wyjaśnia Prokuratura w Nowym Sączu przy pełnej współpracy ze strony Zgromadzenia. Postępowanie jest w toku i dotychczas nie postawiono nikomu konkretnych zarzutów. Zgromadzeniu bardzo zależy na wyjaśnieniu tej sprawy dla dobra podopiecznych, którym służy w Białce Tatrzańskiej od kilkudziesięciu lat”.

 / Fot. Archiwum DPS Białka TatrzańskaPosługa wśród chorych i ubogich to szczególny dar Boga dla Zgromadzenia. Siostry pracują wśród dzieci specjalnej troski.

Siostry, wpatrzone w Maryję stojącą pod krzyżem, pełnią apostolstwo przez modlitwę, ofiarę i służbę drugiemu człowiekowi.

Służą Jezusowi oczekującemu pomocy w bliźnich: chorych, opuszczonych, niepełnosprawnych, ubogich, cierpiących fizycznie i duchowo.

Za przykładem św. Franciszka z Asyżu pragną stawać się radosnymi siostrami ludzi i stworzeń, by świadczyć wszystkim o nieskończonej Miłości Boga.

Organizacja domu, zakres i poziom usług uwzględniają podstawowe wartości: niezależność, intymność, godność, prawo do dokonywania wyboru, ochronę praw mieszkańca, prawo do prywatności i osobistego życia.

W celu osiągnięcia jak najwyższych efektów w całokształcie posługi, w domu przestrzegane są wartości ważne dla dobrego życia mieszkańca:

chcę ciebie poznać, czyli osobowa relacja pomiędzy mieszkańcem a opiekunem,
pozwól mi być sobą takim zwyczajnym jakim jestem,
bądź otwarty na moje indywidualne potrzeby,
miej szacunek dla mnie i bądźmy blisko siebie,
kocham i chcę być kochanym,
potrzebuję integracji – kontaktu z innymi.

 / Fot. Archiwum DPS Białka Tatrzańska„Dwa razy odwiedził nas ks. Arcybiskup Karol Wojtyła późniejszy ojciec święty Jan Paweł II. Swą ojcowską miłością tulił do siebie chłopców robiąc każdemu z osobna krzyżyk na czole.

Jeden z chłopców wygłosił powitalny wierszyk i wręczył małego białego misia, którego sam zrobił z futerka. Chłopcy śpiewem piosenki wzruszyli ks. Arcybiskupa i po niedługim czasie napisał do chłopców list” - przepisaliśmy ze strony internetowej DPS.

Prokuratura Okręgowa z Nowego Sącza od kilku już miesięcy prowadzi śledztwo, przejmując sprawę z Prokuratury Rejonowej.

Nikomu jeszcze nie przedstawiono zarzutów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.