Facebook Google+ Twitter

"Sirius Star" został uwolniony. Piraci dostali 3 mln dolarów okupu?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-01-09 16:24

Porwany w listopadzie tankowiec "Sirius Star", został uwolniony, choć piraci prawdopodobnie wciąż przebywają na jego pokładzie. Wśród załogi statku jest dwóch Polaków. Za uwolnienie tankowca piraci żądali 25 mln dolarów. Z ostatnich wiadomości wynika, że otrzymali 3 miliony.

Sirius Star / Fot. PAP/EPA- Sygnały, że wszystko zmierza do rychłego rozwiązania, otrzymywaliśmy już od kilku tygodni. Negocjacje trochę się przeciągnęły, ale miejmy nadzieję, że to już finał - tak informacje o uwolnieniu przez somalijskich piratów supertankowca z Polakami na pokładzie komentuje w TVN24 rzecznik polskiego MSZ Piotr Paszkowski.

Porwany w listopadzie saudyjski supertankowiec "Sirius Star" został uwolniony. Zapłacono 3 mln dolarów okupu - podała francuska agencja prasowa AFP. Na pokładzie jednostki było dwóch Polaków, w tym kapitan jednostki.

Według informacji polskiego ministerstwa spraw zagranicznych, porywacze nadal przebywają na pokładzie jednostki. - Nie możemy jeszcze ze stuprocentową pewnością potwierdzić informacji o uwolnieniu statku - mówił na antenie TVN24 Paszkowski. - Według naszych ostatnich informacji, piraci opuszczają pokład. Całkowite opuszczenie statku przez piratów zazwyczaj trwa od 24 do 48 godzin - dodaje rzecznik MSZ.

Paszkowski mówił też, że informacje o uwolnieniu statku będzie można potwierdzić za kilka godzin. - Sygnały, że wszystko zmierza do rychłego rozwiązania otrzymywaliśmy już od kilku tygodni. Negocjacje trochę się przeciągnęły, ale miejmy nadzieję, że dzisiejsze informacje będą finalne - relacjonował Paszkowski.

Wątpliwości, że Polacy i pozostali członkowie załogi tankowca "Sirius Star" są już bezpieczni, nie ma generał Gromosław Czempiński. - Nie mam wątpliwości, że są bezpieczni, skoro tak powiedzieli somalijscy piraci - uważa. Według byłego dowódcy GROM, cała sprawa mogła zakończyć się gorzej. - Finał mógł być inny. Na przykład rozwiązanie siłowe.(...) Jeśli chodzi o Sirius Star, problem polega na tym, że jeśli udałoby się go uwolnić, to istniało niebezpieczeństwo, że piraci mogli odpalić rakietę i spowodować klęskę ekologiczną - powiedział generał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.